Slobodna Dalmacija: 02. 01. 2001.

BOSNA I HERCEGOVINA U NOVI MILENIJ UŠLA SA STAROM VLADOM

NE PADNE LI DOGOVOR, SPREMA SE - PROTEKTORAT

Izlaz iz pat-pozicije u BiH, u kojoj zapravo vlast nije osvojio nitko, mogao bi biti ili u novim izborima ili u uspostavi protektorata međunarodne zajednice, o kojem se sve glasnije govori. Premda se stalno lansiraju teze o mogućim vladama eksperata, to se čini potpuno neostvarivim, budući da neovisnih eksperata u BiH jednostavno – nema!

Piše: Boris ĆURKOVIĆ

U novi milenij Bosna i Hercegovina je ušla sa starom vladom. Promjene se još uvijek nisu dogodile, a ne zna se ni hoće li se dogoditi, ni kada. Jedino je izvjesno da BiH još dugo neće dobiti novu vladu.

Jednostavno, nakon izbora se situacija tako poklopila — ni jedna stranka nije odnijela većinu, a uspostava normalne koalicije programski bliskih stranaka koje se udružuju kako bi obnašale vlast, za Bosnu je nešto novo. Ideja stvaranja Demokratske alijanse za promjene, koju je nakon izbornih rezultata lansirao SDP, sve se više čini utopističkom. Sve glasnije se govori o uspostavi protektorata.

Naime, SDP je očekivao da će na valu promjena u Hrvatskoj i Srbiji nadmoćno osvojiti vlast. No, zadobio je tek oko 25 posto biračke potpore. Ulogu značajnog (ali ne i dovoljnog) jezička na vagi dobila je Stranka za BiH Harisa Silajdžića.

Politička trgovina

Ako bi Silajdžić ostao u koaliciji sa SDA, nacionalne stranke bi mogle formirati vladu, u suprotnom je formiranje vlade čisto na teorijskoj razini, jer bi potporu toj vladi Demokratske alijanse za promjene uz vodeće SDP i Stranku za BiH moralo dati još desetak stranaka. A takvu političku trgovinu bilo bi vrlo teško obaviti.

Tako je odluka o tome tko će u iduće dvije godine vladati Bosnom spala na Harisa Silajdžića, gotovo pa osobno. No, on je prije desetak dana nakon predinfarktnog stanja otputovao na liječenje u Njemačku, i premda se neslužbeno doznaje da se s liječničkih pretraga vratio, u javnosti se od tada nije pojavljivao.

Glasovanje u Parlamentarnoj skupštini BiH, koja je u petak, posljednjeg radnog dana prošlog milenija, izabrala predsjedavajućeg i dvojicu zamjenika predsjedavajućeg, moglo bi značiti da se Stranka za BiH odlučila za Alijansu. Naime, na čelo Parlamenta BiH u prvom osmomjesečnom rotacijskom razdoblju došao je Sead Avdić iz SDP-a koji je dobio više glasova od kandidata SDA Adema Borića. Nije uspio proći ni kandidat SDS-a za potpredsjednika Parlamenta Zoran Spasojević, kojeg je na glasovanju pobijedio Željko Mirjanić iz Stranke nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika. No, kandidat HDZ-a za potpredsjednika Zastupničkog doma Mariofil Ljubić na glasovanju je pobijedio kandidata NHI-ja Ivu Lozančića.

Avdić, Mirjanić i Lozančić imali su potporu SDP-a, Stranke za BiH, NHI-ja, BPS-a, te uvjetno govoreći lijevog političkog bloka stranaka iz Republike Srpske, i upravo ta činjenica, unatoč prolasku HDZ-ova kandidata Mariofila Ljubića, mogla bi značiti da Alijansa počinje funkcionirati.

Kohabitacija

Zapreku čvršćim odnosima stranaka iz Alijanse svakako će činiti odnos Stranke za BiH i svih stranaka iz RS, posebno Partije demokratskog progresa Mladena Ivanića, novoga mandatara za Vladu Republike Srpske. Naime, Silajdžić se u kampanji (ali i nakon nje) zauzimao za ukidanje Republike Srpske, za BiH bez entiteta, podsjećajući da je RS entitet nastao na zločinu. Takve njegove teze potpuno su neprihvatljive Ivaniću, ali i svim političkim subjektima u RS. Ivanić je izjavio da će Alijansu poduprijeti, ali da njegov PDP neće dati glas ni za jednoga kandidata Stranke za BiH.

Način izbora čelnih ljudi Parlamenta i izbor Vlade ipak su dvije različite stvari. Najprije zbog toga što mandatara i članove Vijeća ministara imenuju članovi Predsjedništva izabrani 1998. godine na razdoblje od četiri godine. I premda će novi predsjednik Parlamenta dr. Avdić privremeno, do izbora novog člana Predsjedništva, zamijeniti Halida Genjca na dužnosti vršitelja dužnosti člana Predsjedništva iz reda bošnjačkog naroda, odluke u Predsjedništvu donose se isključivo konsenzusom.

A hrvatski član Predsjedništva Ante Jelavić već je najavio uskraćenje potpore vladi u kojoj ne bi bili predstavnici HDZ-a. To bi moglo značiti da će nastupiti klasična kohabitacija.

Stranka za BiH i SDP uz brojne manje stranke moći će sakupiti većinu i u parlamentu Federacije, no bit će to svakako tijesna većina.

HDZ u defenzivi

U cijeloj situaciji HDZ BiH našao se u defenzivnom položaju. Činjenica da su osvojili većinu glasova Hrvata u BiH, no da bi im se, unatoč tome, moglo dogoditi da ostanu bez vlasti, posebno je frustrirajuća za HDZ-ove čelnike. Oni posebno ističu zabrinutost time što su i ubuduće moguće, čak i vjerojatne situacije, u kojima će zastupnike Hrvata i hrvatskih interesa u BiH birati predstavnici drugih (prije svega bošnjačkog) naroda.

No, HDZ se nije znao postaviti u ovakvoj situaciji. Iz njihovih istupa iščitava se potpuna odsutnost bilo kakve strategije. Tako se stalno daju priopćenja kako se nešto ne prihvaća, a po tome se ponaša kao da tih priopćenja nije ni bilo. Jedina napola izgrađena strategija HDZ-a jest Hrvatski narodni sabor, za koji nije jasno je li nevladina udruga, naddržavno ili pak paradržavno tijelo, a činjenica je da može postati sve od toga. To je u biti i protuteza izrazito antihadezeovskim stavovima međunarodne zajednice, tako da bi za slučaj da nešto loše krene po HDZ, Hrvatski narodni sabor mogao štošta odlučiti (recimo, raspisati referendum za uspostavu trećeg entiteta).

Izlaz iz ovakve pat-pozicije, u kojoj zapravo vlast nije osvojio nitko, mogao bi biti ili u novim izborima ili u uspostavi protektorata međunarodne zajednice o kojem se sve glasnije priča. Premda se stalno lansiraju teze o mogućim vladama eksperata, to se čini potpuno neostvarivim, budući da neovisnih eksperata u BiH jednostavno — nema!

O tome tko će vladati Bosnom i Hercegovinom, unatoč prvoj djelomično dobivenoj bitci Demokratske alijanse za promjene, odlučivat će se još dugo i neučinkovito. Optimisti, pak, smatraju da bi novi ministri svoju prisegu mogli dati tamo negdje oko Uskrsa.

PREMA PISANJU SLOBODNE BOSNE

U igri opet Prlić i Zubak

Ugledni sarajevski tjednik blizak Demokratskoj alijansi za promjene Slobodna Bosna donio je raspored dužnosti u BiH ako Alijansa bude uspjela uspostaviti vlast.

Prema toj varijanti, predsjednik Vijeća ministara BiH postao bi lider SDP-a Zlatko Lagumdžija, a na čelu federalne Vlade Edhema Bičakčića bi zamijenio bivši HDZ-ovac Jadranko Prlić. Predsjednik Vlade Republike Srpske bio bi Mladen Ivanić (što se i ostvaruje), a predsjednik Federacije postao bi Krešimir Zubak. Dužnost potpredsjednika Federacije obnašao bi Beriz Belikić (Stranka za BiH), aktualni premijer Sarajevske županije. Stranka za BiH nominirala bi i člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda, tako da bi trajna Izetbegovićeva zamjenica postala dr. Mediha Filipović.