Republika: 03. 01. 2001.

Vlada Ivice Račana pristala na skandalozne uvjete Međunarodnog monetarnog fonda:

Porez na dodanu vrijednost ostaje 22 posto, do jeseni 2002. godine stopa PDV-a se neće smanjivati

U prvom tromjesečju 2001. godine povećavaju se trošarine na naftne derivate

Piše: Darko Markušić

Premijer Ivica Račan najavljeno je zaključivanje stand-by aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom nazvao "božićnim poklonom Hrvatskoj". Međutim, predsjednik Vlade nije jasno rekao na što je sve, osim zamrzavanja plaća već od 1. siječnja 2001. godine, pristala njegova Vlada da bi krajem veljače 2001. godine mogla i formalno pismom namjere prihvatiti novi stand-by aranžman.

Kako stoji u Memorandumu o ekonomskoj i financijskoj politici, već u prvom tromjesečju iduće godine očekuje nas novo poskupljenje naftnih derivata. Doći će do povećanja trošarina na benzin od 0,3 kune po litri goriva.

Račanova Vlada, unatoč ranijim vlastitim suprotnim predizbornim obećanjima, obvezala se Međunarodnom monetarnom fondu da za vrijeme trajanja jednoipolgodišnjeg aranžmana s MMF-om neće nikako smanjivati jedinstvenu stopu poreza na dodanu vrijednost od 22 posto. To znači da stopa PDV-a ostaje nepromijenjena gotovo do jeseni 2002. godine i da neće biti smanjenja PDV-a, iako je upravo tako glasilo jedno od glavnih predizbornih obećanja sada vladajuće koalicije.

Koaliciona Vlada obvezala se također da neće dopustiti dalju primjenu nulte stope PDV-a ili izuzeća od plaćanja poreza na dodanu vrijednost. Proširenjem nulte stope na određdene segmente gospodarstva de facto se uvodi i niža stopa PDV-a, što Vlada kani spriječiti.

Nadalje, Vlada izričito tvrdi da ne planira koristiti novčana sredstva veća od 250 milijuna dolara, koja će joj MMF staviti na raspolaganje, jer procjenjuje da su postojeće devizne rezerve od 3,3 milijarde dolara sasvim dostatne za održavanje devizne likvidnosti.

Vlada se također obvezala na daljnje reduciranje proračunskih izdataka, te smanjivanje broja državnih službenika za 10 tisuća. Samo u Ministarstvu unutarnjih poslova tijekom 2001. godine broj zaposlenih smanjit će se za četiri tisuće ljudi, a smanjivanja broja zaposlenih neće biti pošteđeno ni Ministarstvo obrane. U državnoj upravi novim zakonom o državnim službenicima izjednačit će se plaće svih namještenika, bez obzira na to u kojem ministarstvu rade.

U idućoj godini doći će i do smanjivanja izdataka za zdravstvo, a Vlada je MMF-u najavila smanjivanje beneficiranih mirovina, socijalnih davanja za veterane Domovinskog rata i primanja zaposlenih na području od posebne državne skrbi.

D8flnlian! Slii rokovi privatizacije u idućoj godirii. Najmanje 20 posto dionica Hrvatskog telekoma privatizirat će se do sredine 2001. godine, a nakon toga uslijedit će privatizacija Dubrovačke, Croatia banke i Hrvatske poštanske banke, te Croatia osiguranja. Iduće godine otpočet će i reforma energetskog sektora, a prije same privatizacije, provest će se restrukturiranje javnih poduzeća. U Memorandumu se kaže da je moguć početak privatizacije Ine, Hrvatske elektroprivrede i Jadranskoga naftovoda, no sami predstavnici MMF-a tijekom boravka u Zagrebu izrazili su pesimizam glede brzine privatizacije javnih poduzeća.

Kako je istalmuo šef misije MMF-a za Hrvatsku Hans Flickenschild, moguće je everitualno očekivati privatizaciju Jadranskog naftovoda, no privatizacija Ine i HEP-a morat će se malo bolje pripremiti.