Jutarnji list: 05. 01. 2001.

HRVATSKA I HAAG Nakon što je u medijima objavljeno da Haag traži svjedočenja 100 dužnosnika

Ratna vlada za Haaški sud priprema zajedničku izjavu

Hrvatska mora surađivati s Haagom, ne smije dopustiti kriminalizaciju rata, ali ni to da se pravi krivci izvuku, kaže Tomac

Pišu: Sanja Despot i Ana Plišić

ZAGREB - U Vladin ured za suradnju s Haagom nije stiglo nikakvo novo pismo Haaškog suda, niti bilo kakva lista s imenima stotinjak osumnjičenih bivših političkih dužnosnika. Nakon demantija predsjednika Savjeta za suradnju s Haaškim sudom Gorana Granića, to je jučer uime Vlade ponovila, glasnogovornica Aleksandra Kolarić.

Taj demanti ne znači da iz Haaga nisu stizali zahtjevi za transkriptima razgovora iz Ureda Predsjednika, rekla nam je Kolarić, potvrdivši kako tu informaciju mora još dodatno provjeriti.

Nema novih optužbi

Jučerašnja Republika, naime, tvrdi da je prošlog tjedna Vladi stigao zahtjev kojim Tužiteljstvo traži da mu se dostave stenogrami razgovora koje je pokojni predsjednik Tuđman vodio sa svojim najbližim suradnicima, savjetnicima, čelnicima HDZ-a i HDZ-ovim ministrima između 1991. i 1999. godine. Navodi se takoder da se u kontekstu traženih stenograma spominje pedesetak ljudi iz HDZ-ova stranačko-državnog vrha s kojima je Tuđman, vjeruju u Haagu, dogovarao strategiju etničkog čišćenja Srba, odnosno koji su ga izvještavali o primjerima policijskog i pravosudnog zataškavanja zločina i ometanja haaških istraga.

Nitko od naših sugovornika bliskih Vladi nije isključio mogućnost da je haaško tužiteljstvo među ostalim zahtjevima posljednjih mjeseci tražilo stenograme iz Ureda Predsjednika te da neke od tih stenograma nije dobilo, možda i mimo Vladina Ureda za suradnju.

Nakon što je na konferenciji za novinare prošlog tjedna Dobroslav Paraga ustvrdio kako bi se na listi haaških osumnjičenika mogli naći i članovi Vlade demokratskog jedinstva, dakle bivši premijer Franjo Gregurić i njegovi ministri, Hrvoje Šarinić, te Ivić Pašalić i Miroslav Tuđman, Gregurić se u srijedu sastao s Goranom Granićem koji mu je rekao da nema nikakvih informacija da će biti optuženi bivši članovi njegove Vlade.

No, kako saznajemo, Gregurić inzistira da se ministri bivše ratne vlade okupe, skupe podatke o tome što je ta vlada radila i dokumentaciju, ako bude potrebno pošalje u Haag. I Zdravko Tomac kaže kako Vlada nije dobila nikakvo novo pismo iz Haaga, a širenje informacija o novim dugačkim haaškim listama, smatra, odgovara onima koji žele objektivno složene odnose s Haagom proširiti do apsurda kako bi na posljetku ispalo da nitko nije kriv za ratne zločine koji jesu počinjeni. Njega osobno kao člana ratne vlade nitko iz haaškog tužiteljstva do sada nije kontaktirao, ali poznato mu je da je Haag tražio njegove knjige, odnosno da su u Haagu proučili njegovu knjigu "Tko je ubio Bosnu".

Tomac potvrđuje kako su još prije nekoliko mjeseci, kada su se prvi put pojavile indicije da Haag istražuje ulogu bivših dužnosnika i ministara, članovi vlade demokratskog jedinstva razgovarali o tome, a niti on ne isključuje mogućnost zajedničkog nastupa kako bi pripadnici tadašnje višestranačke Vlade iznijeli istinu o onome što su radili, kako bi se s toga skinule sve sumnje.

Konsenzus o 13 Vladinih točaka

- U ovom bi trenutku bilo najvažnije da se u Hrvatskoj postigne konsenzus u vezi s Vladinih 13 točaka, da sva suradnja ide preko jednog mjesta, Vladina Ureda za suradnju i da svi vodimo istu politiku kaže Tomac, naglašavajući kako se zajednički treba spriječiti da se oslobodilačka vojska pretvori u zločinačku.

- Bez sumnje je orijentacija Suda da idu dalje od konkretnih zločina. Tužiteljstvo zanima može li argumentirati da su Bljesak i Oluja bile akcije etničkog čišćenja, odnosno jesu li postojale paralelne linije zapovjedanja koje su na tome radile. Hrvatska mora surađivati s Haagom, ne dopustiti kriminalizaciju Domovinskog rata, ali niti da se pravi krivci izvuku - kaže Tomac, upozoravajući kako se moramo uozbiljiti kako ne bi pobijedila ona struja u međunarodnoj zajednici koja kriminalizcijom akcija HV-a želi postići da Hrvatska prekine svaku suradnju i tako na kraju Sudu izmakne Slobodan Milošević.