Republika: 10. 01. 2001.

Juzbašić: Ratna Vlada u strahu je jer je bila paravan za zločine

Sastanak Vlade nakon posjeta tužiteljice Del Ponte Zagrebu

Piše: Marija Pulić

Jednogodišnja Vlada Franje Gregurića ponovno nakon deset godina, zahvaljujući Haaškom sudu, u Hrvatskoj postaje aktualna politička činjenica. Nakon nekoliko tajnih sastanaka i razgovora premijer ratne Vlade i njegovi potpredsjednici Mate Granić i Zdravko Tomac objavili su kako je došlo vrijeme da Vlada demokratskog jedinstva još jednom kaže javnosti kako je i što radila, te da pozove na jedinstvo i obranu nacionalnih interesa Hrvatske čiji se temelji, smatraju, dovode u pitanje kriminalizacijom Domovinskog rata. Čelnici ratne Vlade tvrde kako postoji haaško pismo s imenima više desetaka dužnosnika bivših Vlada i stoga su ogorčeni što Račanova Vlada ne poduzima ništa s tim u vezi. Ističu kako i sami najenergičnije podupiru istraživanje zločina, ali ne na način da se masovno u Haag dostavljaju transkripti. Time se u pitanje dovodi kredibilitet ljudi koji su se borili protiv zločina. Gregurićeva Vlada sastat će se najvjerojatnije idući tjedan i to nakon što glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte završi svoj posjet Zagrebu, kako bi vidjeli s čime će ona izaći pred premijera Račana.

I iako čelnici ratne Vlade svoj sastanak žele održati u Saboru gdje su za svog mandata zasjedali, morat će ipak pronaći neko drugo mjesto. Predsjednik Sabora Zlatko Tomčić izjavio je naime kako "ne bi bilo dobro da se bilo koja građanska inicijativa odvija u Saboru, bez obzira na to što je u skupini ljudi, koji se žele sastati u Saboru, nekoliko i bivših zastupnika i članova Vlade jer oni nemaju nikakav formalni status koji bi im omogućio da zasjedaju u Saboru", kazao je Tomčić, a isto je rekao i samom Gregurću. No, on smatra kako ovakvo sastajanje može pridonijeti ukupnom smirivanju situacije i olakšati Vladino funkcioniranje prema Haaškom sudu i zato je dobrodošlo.

Većina članova Gregurićeve Vlade ponovno okupljanje također smatraju korisnim, no neki drže kako je ono potpuno besmisleno, a motivi okupljanja upitni. Tako primjerice Živko Juzbašić, ministar bez portfelja u Vladi demokratskog jedinstva, ističe kako je takvo okupljanje nepotrebno jer "nema potrebe natezati stvari koje nisu jasne, dok se ne smire duhovi i realnije počne gledati na stvari". Juzbašić će doći na sastanak, ali misli kako je glavni razlog okupljanja Vlade strah njezinih čelnika. Naime, on ponavlja ono što je, kaže, više puta govorio i javno i premijeru Greguriću - da je ta Vlada bila samo paravan, a da su se konci vukli s drugog mjesta. Odluke su, kaže, donosili ministri obrane i unutarnjih poslova zajedno sa šefovima tajnih službi koji su bili u izravnoj vezi s predsjednikom Tuđmanom. S druge strane, tadašnji ministar pomorstva Davorin Rudolf smatra okupljanje korisnim i dobrim i doći će na sastanak ako ga se pozove. Na upit je li znao za zločine koji su se događali, Rudolf kaže kako osim slučaja ubojstva u vojnom zatvoru u Lori, u lipnju '92., koje spominje i u svojoj knjizi, za druge nije znao. O tome je pak izvijestio premijera Gregurića i ministra obrane Šuška, nakon čega su mu rekli da je proveden postupak. No, kaže Rudolf, javnost nikad nije saznala tko i što je bilo obuhvaćeno postupkom, te što je utvrđeno i poduzeto. Potpredsjednik Sabora, Gregurićev ministar prosvjete, akademik Vlatko Pavletić okupljanje smatra neophodnim, no jednako kao i Dražen Budiša smatra da sa sastankom ne bi trebalo brzati. "Bio bi to sastanak s povodom, uz dodatni razlog razmatranja dobro uočenih pokušaja da se dovedu u pitanje temelji hrvatske države za koje je zaslužna i Vlada demokratskog jedinstva", zaključio je Pavletić.