Novi list: 16. 01. 2001.

Vještice iz Haaga

Piše: Jelena Lovrić

Uoči dolaska nezaustavljive Carle del Ponte u Hrvatskoj je stvorena situacija Dana D. Sva se zemlja pokušala dići na noge, forsirao se dojam kako se radi o biti ili ne biti – države, nacije, svakog Hrvata. Neodgovornim licitiranjem o tome što haška tužiteljica donosi u svojoj crnoj torbi namjerno se podgrijavala panika.

Provedena je široka mobilizacija, kao da je ratna opasnost ponovo pred vratima. Reaktivirala se i “ratna vlada” svoja iskustva i usluge opet nudeći kao spasonosne. Ražalovani čelnici nanovo pozivaju na okup, javnost pokušavaju plašiti tvrdnjama da su zaljuljani temelji Hrvatske, ali, eto oni su svojim tijelima opet spremni zaustaviti svaku ugrozu. Račanova se vlada također užurbala: nenajavljeno donijela je odluku da se pri tužiteljstvima osnuju posebni uredi za progon ratnih zločina (pri čemu sugeriraju kako je dosad problem bio samo u pravosuđu), a dan uoči dolaska del Pontice u Zagreb cijelo je državno rukovodstvo, u različitim kombinacijama, cjelodnevno zasjedalo, pripremajući se za susret oči u oči.

O sadržaju razgovora i dogovora haške gospe s Račanovom vladom idućih će se dana vjerojatno nešto više znati. Ali već sada se može reći da nije bilo onako strašno kako se najavljivalo. Pretvaranje Carle del Ponte u vješticu iz Haaga dojam koji su forsirale neke političke grupacije i odgovarajući im mediji - pokazalo se kontraproduktivnim. Željezna se lady nikakvim diskvalifikacijama ni prijetnjama ne da impresioniraati. Nisu je se dojmili ni hrvatski ultimatumi, ni vladino rogušenje formulirano u 13 točaka.

Neugodni susret - od kojeg je Hrvatska strepila - doveo je ipak do svojevrsnog uozbiljenja aktualne vlasti. Vlada je čini se, počela shvaćati da je vrijeme bjanko simpatija u međunarodnoj zajednici definitivno isteklo, da će svoju različitost spram Tuđmanove vlasti morati dokazati djelima. Osnivanje dodatnih ureda za progon ratnih zločina je iznuđeno, ali bilo bi dobro da ne ostane mrtvo slovo na papiru. Račan se glasno ljuti što se ratnim zločinima danas više bave politikanti nego istražitelji. Ali kome su upućene te poruke? On već godinu dana vlada Hrvatskom i njegova je odgovornost u tom pogledu danas ipak najveća.

Povlađujući umjetnom stvaranju panike, Vlada se dosad ponašala kao da joj populističko histeriziranje u vezi s Haškim sudom nije mrsko. Nesposobna da se nosi s privrednim i socijalnim problemima, aktualna vlast, čini se, pribjegava Tuđmanovom receptu: raspiruje osjećaj ugroženosti i diže nacionalnu temperaturu. Ali taj se model danas može ponavljati samo kao farsa. Jučerašnji razgovori Račanove ekipe s haškom tužiteljicom, nadati se, zaustavit će to srljanje u bespuća povijesne neozbiljnosti.