Vjesnik: 16. 01. 2001.

BBC: Carla del Ponte dolazi umiriti Zagreb

LONDON, 15. siječnja (Od Vjesnikove dopisnice) - Dolazak haaške tužiteljice Carle del Ponte u Zagreb BBC je najavio kao njezin pokušaj da odagna hrvatsku zabrinutost zbog politike Međunarodnog suda za ratne zločine. Njezin posjet, nastavlja BBC u vijestima na svojim stranicama na Internetu, valja promatrati kao »pokušaj da se obnovi radni odnos s hrvatskom Vladom, koja tvrdi da je UN-ov sud u Haagu prihvatio preširoku definiciju ratnog zločina«.

Vlasti u Zagrebu suglasne su da treba kazniti Hrvate koji su počinili ratne zločine, ali smatraju da definicija Haaškog suda efektivno kriminalizira cijeli hrvatski ratni napor, podsjeća BBC i nastavlja: »U Zagrebu postoji zabrinutost da taj sud želi saslušavati hrvatske časnike i dužnosnike, dok neki srpski osumnjičenici za ratne zločine ostaju na slobodi«.

Demeetha Luthra, dopisnica BBC iz Zagreba, javlja pak da hrvatsko vodstvo sve više preispituje nezavisnost Haaškog tribunala od međunarodne politike. BBC navodi riječi neimenovane glasnogovornice Carle del Ponte, da se Sud u Haagu nada kako će uspjeti uvjeriti Zagreb da će promjena vlasti u Beogadu značiti »zajednički pristup ratnim zločinima na Balkanu«.

Kako je poznato, del Ponte se sprema posjetiti i Beograd. U povodu toga, tzv. Četvrti kanal britanske Nezavisne televizije javio je u nedjelju navečer kako će ona tamo zatražiti da se smjesta uhiti Slobodan Milošević i dati na znanje kako Srbija nije prikladno mjesto da mu se sudi. Tim je povodom Christian Chartier, glasnogovornik Haaškog suda, izjavio Četvrtom kanalu: »Morate imati na umu niz kritičnih pitanja pri održavanju suđenja - kao na primjer zaštitu svjedoka, te u kojoj bi mjeri svjedoci bili spremni ići u Beograd da svjedoče protiv predsjednika Miloševića. To je vrlo važno pitanje i Koštunica mora zatražiti svoje odvjetnike da na njega odgovore«. Četvrti kanal britanske televizije zaključuje kako počinjena zločinstva »nameću ozbiljne etičke i moralne razloge zbog kojih bi osobama koje su predvodile genocid u bivšoj Jugoslaviji moralo biti suđeno na neutralnom terenu«. (J. Zanić Nardini)