Slobodna Dalmacija: 16. 01. 2001.

NATALI GARIĆ IZ LONDONA: PRIČA O URANU JOŠ UVIJEK JE TEMA DANA NA OTOKU

Iskustvo iz rata u Zaljevu nitko nije shvatio ozbiljno

Gotovo čitavo desetljeće prije nego što je NATO koristio osiromašeni uran na Balkanu, u tajnom dokumentu koji su sastavili stručnjaci iz britanske Uprave za atomsku energiju, zaključuje se kako su granate ostavljene u Kuvajtu nakon rata u Zaljevu bile izvor radioaktivne kontaminacije

LONDON — Pitanje upotrebe i štetnosti streljiva s osiromašenim uranom (DU), koje već danima dominira britanskom političkom scenom, dobilo je protekloga vikenda novu dimenziju nakon otkrića da je ovdašnja vlada već prije deset godina primila upozorenja, i to od vlastitih savjetnika, o riziku za zdravlje vojnika.

Gotovo čitavo desetljeće prije nego što je NATO koristio osiromašeni uran na Balkanu, u tajnom dokumentu koji su sastavili stručnjaci iz britanske Uprave za atomsku energiju, zaključuje se kako su granate ostavljene u Kuvajtu nakon rata u Zaljevu bile izvor radioaktivne kontaminacije. U istom dokumentu Vlada je dobila upozorenje da osiromašeni uran korišten u Zaljevu može izazvati zdravstvene probleme britanskim snagama, kao i da može dovesti do ozbiljnih "političkih problema" koje bi mogli pokrenuti lobiji za zaštitu okoliša.

Danas su isti strahovi izraženi u vezi s bombaškom kampanjom NATO-a na Kosovu 1999. godine. Ekipa stručnjaka iz Programa za zaštitu okoliša Ujedinjenih narada koji je ispitao 11 od 112 mjesta na Kosovu na kojima su izvršeni napadi oružjem punjenim osiromašenim uranom, tražili su od lokalnih vlasti da se ta područja izoliraju kako bi se spriječilo da lokalno stanovništvo, a posebice djeca, ne dođe u kontakt sa srpskim tenkovima koji su bili oštećeni oružjem punjenim DU-om. Osam mjesta na kojima je pronađena "malo povišena" razina radijacije, tek su sada izolirani. Vrijeme će, dakako, pokazati je li za lokalno stanovništvo ova mjera stigla prekasno.

Iako su dužnosnici britanske Kraljevske mornarice odlučili, nakon što su isti korak najprije poduzeli njihovi američki pandani, povući upotrebu osiromašenog urana sa svog oružja, ministar obrane Geoff Hoon kazao je tijekom vikenda kako to isto neće učiniti s protutenkovskim granatama.

Ministar Hoon je u svome izvješću ponovio kako nema znanstvenih dokaza da radioaktivan DU uzrokuje rak kod vojnog osoblja koje mu je bilo izloženo. "Uvijek smo priznavali da postoji ograničeni rizik od korištenja oružja s osiromašenim uranom, te smo i naše vojnike obučavali da se u skladu s tim ponašaju", kazao je Hoon obećavši, međutim: "Ako se pronađe jasan dokaz koji bi nas doveo do toga da sumnjamo da postoji veza između njegove upotrebe i bolesti, donijet ćemo prikladnu odluku."

Nacionalno britansko udruženje veterana i obitelji Zaljevskog rata pokrenulo je u međuvremenu apel kojim traže novac za liječničku skrb za oboljele članove. Šokantni podaci pokazuju da je čak 521 veteran Zaljevskog rata preminuo do 1991. godine. Više od 5000 veterana oboljelo je od raznih bolesti, uključujući i leukemiju. Shaum Rusling, predsjednik Udruženja veterana, kazao je kako nitko od niza ministara koji su se smijenili u proteklih deset godina nije preuzeo odgovornost za "žrtve rata".