Novi list: 17. 01. 2001.

THE WASHINGTON TIMES: OTROVNA POLITIKA SJEVERNOATLANTSKOG SAVEZA

Srebrni naboj prijeti NATO-u

Dokazano je da leukemija može nastati kao posljedica pušenja, lijekova koji se uzimaju u sklopu kemoterapije i izlaganja benzenu

Jedinstvu NATO-a prijeti srebrni naboj. Oslabljeni uran, koji je stavljan na vrhove naboja u zračnoj kampanji NATO-a na Kosovu, krivi se za uzrokovanje smrtnih slučajeva ljudi oboljelih od leukemije koji su uslijedili nakon bombardiranja. Do sada još uvijek nema znanstvenih dokaza za vezu između otrovnog materijala i bolesti od koje pate vojnici, no Italija i Njemačka, npr., članice su koje pozivaju na povlačenje tvari - koja se još uvijek koristi u američkom i britanskom oružju. Iako bi vojska trebala biti otvorena novim dokazima, tvar koja je u ovoj mjeri važna u slučaju rata ne bi trebalo odbaciti zbog neprovjerenih strahova.

Uran čini da naboji prodiru u oružje dublje nego kada se koristi bilo koji drugi materijal. Pri srazu, nastaje radioaktivna prašina. Leukemija može nastati kao rezultat izlaganju nuklearnim eksplozijama, no veza s radijacijom niske razine nastale zbog oslabljenog urana nije dokazana. Slična je panika nastala nakon Zaljevskog rata, kada je rabljena ista tvar, a zatim okrivljena za sindrom Zaljevskog rata. Državno povjerenstvo sazvano za razmatranje toga slučaja 1999. godine je izvijestilo kako nema dokaza da ta tvar uzrokuje bolest. S druge strane, dokazano je da leukemija može nastati kao posljedica pušenja, lijekova koji se uzimaju u sklopu kemoterapije i izlaganja benzenu.

Razmislimo o troškovima vojske SAD-a u slučaju da države članice odluče zabraniti tvar - ne samo da će vojski biti uskraćeno jedno od najmoćnijih oružja kojima raspolaže, bila bi suočena sa zahtjevima vojnika diljem svijeta za kompenzaciju. Troškovi čišćenja radioaktivne tvari, pak, bili bi golemi. Nikakva cijena nije previsoka kada je u pitanju zaštita naših vojnika ili života nevinih civila. Vojno osoblje koje je služilo u oba rata također ima razloga biti uznemireno. Njihove su bolesti stvarne i pojavile su se tek nakon što su izložili svoje živote opasnosti za svoju zemlju. Europsko povjerenstvo sastavilo je radnu skupinu medicinskih i znanstvenih stručnjaka koji bi trebali istražiti bilo kakve prijetnje koje oslabljeni uran može predstavljati. Međutim, sve dok ispitivanja ne pokažu kako je tvar povezana s bolestima, NATO bi bio u krivu kada bi odbacio jedno od najmoćnijih oružja koje ima. Usredotočavanje na takve prepirke samo slabi NATO savez, stoji u uvodniku lista.