Slobodna Dalmacija: 18. 01. 2001.

OTKRIVAMO: ŠTO HRVATSKU NAKON POSJETA CARLE del PONTE OČEKUJE U ODNOSIMA S MEĐUNARODNIM TRIBUNALOM

HAAG OLUJU VIŠE NEĆE SPOMINJATI, ALI NOVE OPTUŽNICE SIGURNO STIŽU!

Ubuduće haaško Tužiteljstvo neće uopće spominjati poimence akcije Bljesak i Oluja kako bi se otklonili svi nesporazumi. Međutim, istrage se vode. Zločina je bilo, bit će zato i novih optužnica - General Stipetić oduvijek je govorio kako želi razgovarati s Haaškim sudom. On je izrazio tu svoju želju, a mi smo poslali poziv, kaže glasnogovornica Haaga Florence Hartmann

Piše: Bisera LUŠIĆ

Glasnogovornica glavne tužiteljice Haaškoga suda Florence Hartmann u srijedu je Slobodnoj kazala kako spekulacije o nekim "tajnim dogovorima" Carle del Ponte i hrvatske Vlade ne stoje, te da su takvi navodi smiješni.

— Govoriti o tajnim dogovorima je potpuno pogrešan pristup. Nakon zagrebačkog sastanka stvari su jednostavno vraćene na pravi kolosijek. Po međunarodnim pravilima razgovarale su dvije institucije, s jedne strane međunarodni sud, a s druge predstavnici jedne države.

To su javni odnosi, kakvi tajni dogovori, pa ne prodajemo mi maglu! U Zagrebu se razgovaralo o vrlo ozbiljnim stvarima – ističe glasnogovornica Hartmann te dodaje da Haaški sud traži suradnju s Hrvatskom, koja je preuzela svoje međunarodne obveze pa ih mora i ispuniti u suradnji s Tribunalom.

Na naš upit hoće li doći do podizanja novih optužnica, Florence Hartmann odgovara:

— Istrage se vode. Zločina je bilo, to, na žalost, ne možemo promijeniti. Bit će zato i novih optužnica jer svi zločini koji su počinjeni na teritoriju Hrvatske nisu procesuirani. S obzirom na to da je i glavna tužiteljica u Zagrebu izjavila kako predmet istrage za Hrvatsku nisu akcije Bljesak i Oluja, glasnogovornica Hartmann nam je kazala da se istražuju konkretni zločini, a ubuduće haaško Tužiteljstvo neće uopće spominjati poimence te akcije kako bi se otklonili svi nesporazumi.

— Da nam je namjera istraživati akcije Bljesak i Oluja, budite uvjereni da ne bismo pristali na to da više ne govorimo o njima u želji da se takve rečenice krivo ne interpretiraju u hrvatskoj javnosti – izjavila je glasnogovornica Tužiteljstva.

S obzirom na to da je akcije Bljesak i Oluja do sada redovito spominjao zamjenik glavne tužiteljice Graham Blewitt, na kojega su se hrvatski dužnosnici i potužili tijekom razgovora s Carlom del Ponte, glasnogovornicu Hartmann upitali smo je li glavna tužiteljica takve "naputke" objasnila i svome zamjeniku.

— Zamjenik Blewitt nije bio na razgovorima u Zagrebu i još uvijek se nije vratio niti u Haag. On u svoj ured dolazi u ponedjeljak. Istina je da je došlo do nekih pogrešnih interpretacija njegovih izjava, no sada je dogovoreno da se govori o konkretnim zločinima, i više nećemo spominjati Bljesak i Oluju — tvrdi Florence Hartmann.

Za slučaj generala Petra Stipetića glasnogovornica Tužiteljstva nije znala reći u kojem će statusu razgovarati s haaškim istražiteljima, rekavši da nije stvar u tome da je to nekakva tajna, nego jednostavno nije upoznata s tim, s obzirom na to da se radi o internim pitanjima.

— General Stipetić oduvijek je govorio kako želi razgovarati s Haaškim sudom. On je izrazio tu svoju želju, a mi smo poslali poziv. Taj poziv je predstavljao problem i odlučili smo ga povući i ostaviti njemu na volju da donese odluku o tome hoće li razgovarati s istražiteljima ili ne.

Ako on to želi, razgovor će se organizirati, a onda će se utvrditi mjesto i vrijeme njegova održavanja — istaknula je glasnogovornica Tužiteljstva Florence Hartmann.

Do sada je bilo nesporazuma na relaciji Hrvatska—Haag, koji su u Zagrebu otklonjeni, i zbog razloga što se, smatra Florence Hartmann, putem medija manipuliralo percepcijom rada Haaškoga suda, pa su neki dokumenti selektivno puštani u javnost.

— Stvarala se jedna nepotpuna slika o našem radu. Nisu se objavila prva četiri pisma, a objavilo se peto u kojem su se spominjale akcije Oluja i Bljeska. Stvari su se vadile iz konteksta — naglašava Hartmann te dodaje da se veliki dio problema sada riješio pa suradnja Haaga i Zagreba može krenuti pravim putem.

Vlada šalje "kontrolora"

Kada general Stipetić bude razgovarao s haaškim istražiteljima, dobar pokazatelj njegova statusa bit će način samog razgovora i njegova dokumentiranja, naglašava izvor "Slobodne" blizak Haaškom sudu.

Naime, taj izvor smatra da razgovor kao takav ne mora ništa značiti, jer je Haag, primjerice, većinu optužnica podignuo a da nije razgovarao s optuženicima.

Ako se razgovor s generalom Stipetićem bude snimao na video i audio zapisu, to bi moglo značiti da se radi o okrivljeniku, jer je takva uobičajena praksa Haaga, tvrdi izvor "Slobodne" te dodaje da čak i ako je netko potencijalni okrivljenik, to ne znači da će protiv njega biti podignuta optužnica.

No, kada svjedoci idu pred Haaški sud, uglavnom ne idu sa svojim odvjetnicima na takve razgovore. Podatak da će na razgovoru haaških istražitelja i generala Petra Stipetića biti nazočna i službena osoba znači da će se njezinim prisustvom "kontrolirati" poštovanje oslobađanja generala Stipetića od čuvanja državnih i vojnih tajni, za što mu dopuštenje mora dati hrvatska Vlada.

ODVJETNIK ČEDO PRODANOVIĆ:

Stipetićev iskaz u veljači u Zagrebu

Odvjetnik generala Petra Stipetića Čedo Prodanović kazao je u srijedu "Slobodnoj" kako za sada nije ugovoren nikakav termin razgovora generala Stipetića s haaškim istražiteljima.

On prvo očekuje dopis iz Haaga, pa će njegov klijent naknadno odlučiti o svojim prijedlozima datuma susreta koji će se definitivno, kaže Prodanović, održati u Zagrebu, i to najvjerojatnije idućega mjeseca.

Odvjetnika Prodanovića upitali smo i u kojem će statusu njegov klijent razgovarati s haaškim istražiteljima:

— Ja zaista ne znam, osim onoga što sam pročitao u novinama — odgovorio nam je Stipetićev odvjetnik.