Republika: 18. 01. 2001.

EKSKLUZIVNO: STRANI DIPLOMATI OCJENJUJU

Račan je spasio razgovore s Del Ponte, Haag se okreće Beogradu

Razgovori su u nekoliko navrata bili na rubu prekida. Diplomatski zbor za uspjeh najžaslužnijim drži Račana, podsjećajući da je Hrvatska bila na putu izolacije

Piše: Bruno Lopandić

Diplomatski zbor akreditiran u Republici Hrvatskoj, dan nakon odlaska glavne tužiteljice Carle del Ponte održao je u utorak zajednički sastanak na kojem je zaključio kako su razgovori završili uspješno zahvaljujući, prije svega, izuzetno konstruktivnoj ulozi premijera Račana.

Strani veleposlanici s velikim su olakšanjem dočekali ishod razgovora što je bilo važno zbog nekih europskih zemalja koje su prije sastanka bile spremne utvrditi da se hrvatska politika prema međunarodnim obvezama vraća na stari put izolacije, te da Vlada s Haaškim sudom ne želi surađivati jer želi zaštititi neke ratne zločine.

Na taj način Vlada je izbjegla opasan put gubljenja vanjskopolitičkog kredita zarađenog u proteklih godinu dana, naveli su "Republici" strani diplomatski izvori.

Iako su se obje strane držale striktnih pravila informiranja javnosti o rezultatima sastanka, glavna tužiteljica je izvijestila određene adrese o tijeku sastanka. Tako smo uspjeli saznati da je sam početak sastanka, odnosno njegov jutarnji dio, bio izuzetno napet, a atmosfera izrazito hladna.

U nekoliko je navrata Carla del Ponte prekidala sastanak kako bi se nasamo konzultirala sa svojim suradnicima, a obavila je nekoliko telefonskih razgovora i s Haagom. Kao što je poznato Carla del Ponte ne može donositi odluke sama, bez Sudskog vijeća. Na svu sreću, navode strani izvori, hrvatska strana nije inzistirala na 13 točaka. Glavna tužiteljica cijelog jutra nije skidala sunčane naočale, što se već odavno shvatilo kao vanjski znak njezina raspoloženja. Pred kraj prvog dijela razgovora stanje je bilo kritično. U popodnevnom dijelu razgovora situacija je postala opuštenija, a sudionici razgovora su najviše zasluga za obrat pripisali Ivici Račanu, koji je vrlo suvereno i vješto završio razgovore. Razjasnili su se nesporazumi oko generala Stipetića, a kao što je poznato, Stipetić će svjedočiti i to u Zagrebu. Hrvatska se obvezala na daljnju suradnju s Haaškim sudom, po pitanju daljnjih istraga i dostavljanja dokumenata.

Tužiteljstvo je, s druge strane, obećalo preciznije zahtjeve. U detalje se raspravljalo o brizi hrvatske strane po pitanju zapovjedne odgovornosti. Rasprava se zaustavila na subjektivnoj odgovornosti zbog koje ipak nisu sigurni svi visoki dužnosnici - načelo prioriteta u istragama koje vode do "velikih riba" i dalje je na snazi. Naravno, ukoliko se dokaže da je visoki dužnosnik skrivio zločin, naredio ga ili za njega znao, a nije ništa učinio da ga spriječi. Obje strane razjasnile su i status vojnih operacija "Bljesak" i "Oluja", što je zapravo više trebalo Račanovoj Vladi. Tužiteljstvo u Zagrebu po tom pitanju nije imalo ništa za reći, već samo ponoviti ono što govori stalno. "Moram naglasiti jednom zauvijek, da mi ne istražujemo 'Bljesak' i 'Oluju' nego individualne zločine", izjavila je nakon razgovora CarIa del Ponte. Da je drugi dio razgovora donio smanjenje napetosti, govori i činjenica da u popodnevnim satima Carla del Ponte svoje sugovornike nije gledala preko sunčanih naočala.

Strani predstavnici potvrdili su da su u ponedjeljak stvoreni temelji za "sasvim novu suradnju", lišenu pismenih i usmenih prepucavanja poglavito putem medija. Zbog tog razloga obje strane su se u ponedjeljak dogovorile kako neće dozvoliti "curenje informacija", a u medije neće doći nijedna informacija dok se o tome ne dogovore obje strane.

Suradnja na novim temeljima dogovorena je isti dan kada je Beograd još jednom pokazao inaćenje oko suradnje s Haaškim sudom. Da se u ponedjeljak hrvatska Vlada dodatno posvađala s Carlom del Ponte, stvari bi se pogoršale na međunarodnoj sceni, a Hrvatska bi bila sve bliže balkanskom zagrljaju nekooperativnosti.

U isto vrijeme, strani diplomati procjenjuju da je samoj glavnoj tužiteljici uspjeh razgovora u Zagrebu itekako bio potreban.

"Carla del Ponte sama se nalazi u delikatnoj situaciji jer sama sebi ne smije dopustiti politizaciju Suda, a u isto vrijeme uzimati u obzir političke realitete", naveo je jedan europski diplomat, dodavši kako se nakon uspostave dijaloga sa Zagrebom može više koncentrirati na Beograd.

"Hrvatska će sa suradnjom nastaviti, a razgovori će na svim razinama biti češći", rekao je Račan.