Novi list: 19. 01. 2001.

JUGOSLAVENSKI PREDSJEDNIK PROMIJENlO MIŠLJENJE VEZANO UZ HAAG

Ipak će primiti Carlu del Ponte

Jedan od razloga je i “agresivna ponuda glavne tužiteljice da će mi predati zapečaćene tajne optužnice koje će se naći pred javnošću”, rekao je Koštunica. Stavovi Beograda i Podgorice radikalno suprotstavljeni

Iz Beograda: Branka Vujnović

BEOGRAD – “Promijenio sam odluku i ipak ću se sastati s Carlom del Ponte”, izjavio je jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica na jučerašnjoj konferenciji za novinare.

“Nisam se mislio sastajati s njom jer sam zauzet”, rekao je predsjednik SRJ i naveo razloge koji su utjecali da promijeni odluku. Kao prvi istaknuo je nedavno objavljenu aferu o upotrebi streljiva s osiromašenim uranom prilikom NATO intervencija u Republici Srpskoj i SRJ. Druga, vrlo važna stvar je slučaj Račak koji je poslužio za konferenciju u Ramboulettu, a potom i za bombardiranje Jugoslavije. “Kako se radi o nečemu što je podmetnuto, imam dodatni razlog da razgovaram s gospođom Del Ponte o tome”, rekao je Koštunica. Treći razlog je “agresivna ponuda glavne tužiteljice Haškog suda da će mi predati zapečaćene tajne optužnice koje su sramota za sve one koji znaju što je pravo”. “Zato ću ove optužnice primiti i one će se naći pred javnošću, kao i pred parlamentom i vladom”.

Komentirajući sastanak s crnogorskim predsjednikom Milom Đukanovićem u srijedu, predsjednik SRJ je istaknuo da su stavovi Beograda i Podgorice radikalno suprotstavljeni i nepomirljivi, ali je istaknuo da savezne vlasti neće učiniti ništa da spriječe volju građana Crne Gore, čak i ako “ta volja bude izražena na neustavan način”. U tom slučaju Srbija i Beograd neće snositi posljedice, upozorio je on, dodavši da one mogu biti ozbiljne po cijelu regiju s obzirom na situaciju u zemlji i na Balkanu. “Na eventualno pravno nasilje nećemo odgovoriti nikakvim nasiljem, ali zbog neke odgovornosti prema narodima na ovom području, želim naglasiti da se redefiniranje odnosa između dviju jedinica mora odvijati uz poštovanje i jugoslavenskog i crnogorskog ustava”. Ako dođde do bilo kakve promjene, Srbija nema nikakav interes živjeti u nekom savezu suverenih država, odnosno kvazidržavi, rekao je Koštunica.

Jugoslavenski predsjednik nije odgovorio na pitanje hoće li sljedećeg tjedna primiti akreditive hrvatskog ambasadora, jer kako je rekao, “zna da je to u proceduri i o tome više znaju u saveznoj vladi, odnosno ministarstvu vanjskih poslova”. Za Jugoslaviju su vrlo važni dobri odnosi s Hrvatskom, zaključio je predsjednik SRJ.

Normalan sastanak s Miloševićem

Govoreći o nedavnom susretu s čelnikom SPS-a Slobodanom Miloševićem, jugoslavenski predsjednik je rekao da je s njim razgovarao o “statusnim pitanjima”, dodavši da je “sasvim normalno da se sastaje s čelnikom najjače opozicijske stranke”. Na pitanje novinara je li Miloševiću dao neka jamstva, Koštunica je odgovorio da o tome nije bilo riječi. Što se tiče eventualnog suđenja Miloševiću u zemlji, Koštunica je ustvrdio kako “nije ni tužitelj ni sudac” i podsjetio da su protiv Miloševića, kako je saznao iz medija, podnesene neke krivične prijave te da će mu se suditi u skladu sa zakonom.