Večernji list: 19. 01. 2001.

TALIJANSKI TISAK

U STRAHU OD EKONOMSKE IZOLACIJE, "ZAGREB POPUSTIO" PRED HAAŠKOM TUŽITELJICOM, PIŠE TALIJANSKA "REPUBBLICA"

Tuđmanov arhiv ide u Haag

Kako je Carla del Ponte dobila od hrvatske Vlade Tuđmanov tajni arhiv na upotrebu. Na to pitanje odgovara list Repubblica pod naslovom "Tuđmanovi tajni papiri sudu UN-a". Tekst započinje rečenicom da je "Zagreb popustio", te da će "cijeli tajni arhiv bivšeg hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana biti predan Međunarodnom sudu u Haagu za ratne zločine učinjene u bivšoj Jugoslaviji".

Objavljuje se kako je došlo do dogovora hrvatske Vlade i glavne tužiteljice Haaškog suda Carle del Ponte poslije šestosatnog razgovora u Zagrebu. Tuđmanovi "milijuni listova, zabilježaka i državnih protokola, stotine sati telefonskih razgovora, koji su opsjednuto bili snimani i zatim prepisani tijekom godina sukoba najprije sa Srbijom, pa zatim s Bosnom, njegove zapovijedi oružanim snagama i tajnim službama bit će na raspolaganju istražiteljima tužiteljice Carle del Ponte", piše Repubblica. Dodaje zatim da je "Hrvatska prihvatila otvoriti blagajnu koja čuva tajne iz rata", što znači da će biti "otklonjena državna tajna, koja je bila uvedena dan poslije Tuđmanove smrti, na cijelu dokumentaciju", što se trebalo držati u tajnosti najmanje 30 godina. Zagreb je došao do osjetljivog kompromisa s Haagom, piše list i kaže da se pri tome išlo "po rubu tumačenja hrvatskih ustavnih normi". Prenosi se zadovoljstvo glasnogovornice Haaškog suda, Florence Hartmann, koja kaže da su se odnosi između Hrvatske i Haaga vratili "na pravu prugu".

Kako se izbjegla prepreka tajnosti nad arhivom, a po mišljenju lita Repubblica izbjegnut je i mogući "val nacionalističkog prosvjeda". Vlasti u Zagrebu dogovorile su se s Haagom: "Ako hrvatski Ustav nameće tajnu, isto tako je točno da taj isti temeljni zakon priznaje prevlast međunarodnih obveza koje je preuzela država." Dakle, "tajna i zabrana objavljivanja arhiva bit će na snazi i dalje u Hrvatskoj. No, Haagu neće biti zabranjen uvid u materijale, ali uz obvezu da ih ne objavljuje", piše Repubblica. Ističe zatim da pregovori nisu bili jednostavni i da se došlo do sporazuma tek kada je Carla del Ponte "u ime međunarodne zajednice najavila mogućnost da će se, bude li Hrvatska inzistirala na tajnosti arhiva, to shvatiti kao odbijanje suradnje, a što bi negativno utjecalo na plan ekonomske pomoći zemlji", prenosi list.

RIM Neven Cibić