Vjesnik: 20. 01. 2001.

Konrad Freytag: Prisutnost plutonija je zanemariva i nije štetna za zdravlje

Glasnogovornik NATO-a tvrdi da su sve članice NATO-a znale kakvo se streljivo koristi i da su SAD već ranije izvijestile NATO o mogućoj prisutnosti plutonija, ali u minimalnoj, zanemarivoj količini

RIM, 19. siječnja (Od Vjesnikove dopisnice) - Povodom otkrića plutonija na Kosovu razgovarali smo s glasnogovornikom NATO-a pukovnikom Konradom Freytagom.

• Pukovniče Freytag, nakon ovog posljednjeg otkrića panika u Italiji gotovo da je dosegla kulminaciju. Bilo je proturječnih informacija, pa i izjava koje su došle od NATO-a, pa vas molimo da nam prokomentirate što se zapravo događa?

- Inicijativa koju je podržao NATO da se ispita ozračenost terena na 110 pozicija na Kosovu od strane 5 nezavisnih laboratorija je donijela prve rezultate koji ni po čemu ne daju povod za paniku. Samo jedan od laboratorija, i to švicarski, je otkrio prisutnost plutonija u tragovima na nekim pozicijama.

• Zar prisutnost plutonija nije opasna ?

- Plutonij je kako sam rekao nađen u tragovima, točnije rečeno samo u 0,0028 posto, što je zanemarivo i teško da se može nazvati opasnim.

• Ali to znači da su projektili sa osiromašenim uranom sadržavali i plutonij.

- To nije nikakva novost. Amerikanci su obavijestili NATO već ranije da se u osiromašenom uranu u tragovima nalazi i plutonij, ali u tako malim i nezamjetnim količinama da se teško laboratorijski može i dokazati. To nikada nije bila tajna.

• Vraćamo se opet na istu temu, neke zemlje članice NATO-a se žale da nisu na vrijeme bile obaviještene o mogućim opasnostima.

- Sve zemlje članice NATO-a su i same NATO, tako da ne vidim razloga za takve primjedbe. NATO je organ koji provodi odluke zemalja članica. Nije bilo nikakvih tajni o tipu streljiva koje će se koristiti. Svi komandanti SFOR-a i KFOR-a su bili upoznati sa neophodnim mjerama opreza. Mi smo uvijek upozoravali vojnike da trebaju biti oprezni u kontaktu sa bilo kojim streljivom. To nisu igračke i postoje stručnjaci koji se bave time. Ja i dalje tvrdim da su na terenu mnogo veća opasnost bile mine i neeksplodirane granate nego streljivo sa osiromašenim uranom.

• NATO-u se prigovara što lokalno pučanstvo nije bilo upozoreno o mogućim opasnostima.

- U NATO-u postoji organizacija (Civil Military Cooperation) Civilno vojna suradnja koja djeluje u sastavu SFOR-a i čiji je zadatak da informira lokalno pučanstvo o svim mogućim opasnostima. U Peći na Kosovu su talijanski vojnici preko zvučnika upozoravali lokalno pučanstvo o zonama u kojima se ne bi trebali kretati.

• U Italiji je još jedan vojnik koji je bio na misiji u Sarajevu umro. Isti je slučaj i sa drugim zemljama čiji vojnici su oboljeli ili umrli nakon misija na Balkanu.

- U svakom slučaju se treba istražiti što je uzrok oboljenja NATO-ovih vojnika, ali ne treba a priori krivicu bacati na uporabu streljiva sa osiromašenim uranom. Rezultati detaljnih ispitivanja koja su u tijeku će otkriti pravi razlog, a do tada ne treba nagađati.

Sanja Mihaljinac