Vjesnik: 22. 01. 2001.

Slavko Linić smatra kriminalnim poništenje pretvorbe Luke Rijeka

Potpredsjednik Vlade tvrdi da nema govora o donošenju novog rješenja o pretvorbi Luke / Zabrinutost zbog odluke Upravnog suda proširila se i na druge hrvatske luke, koje su trebale biti pretvorene po riječkome modelu

RIJEKA, 21. siječnja - Kad se potkraj prošlog tjedna u Rijeci saznalo da je Upravni sud poništio pretvorbu Luke Rijeka, svi su se najprije zapitali kako će se to odraziti na već ugovorena strana ulaganja u Luku. Naime, Mađari su još lani odlučili uložiti u njezinu modernizaciju, u idućih 10 godina, od 40 do 50 milijuna dolara, a početkom ove godine korejski je Samsug napokon dočekao, nakon dvije i pol godine, da mu Hrvatska dâ zeleno svjetlo za ulaganje 34,5 milijuna dolara u modernizaciju opreme u Luci. O tim ulaganjima se mnogo govorilo i pisalo, a za 1500 radnika Luke to je bila najava boljih dana budući da je u zadnjih 10 godina pretovar roba u riječkoj luci opao s pet milijuna tona na skromnih 2,5 milijuna tona godišnje.

Upravo ovih dana direktor Luke Rijeka Miran Cofek i ravnatelj uprave Bojan Hlača borave na Dalekom istoku kao članovi Vladine delegacije, koju vodi ministar gospodarstva Goranko Fižulić, gdje pokušavaju naći nove ulagače u riječki prometni pravac, kojega je dio i riječka luka. Ravnatelj lučke uprave Bojan Hlača, saznavši za poništenje pretvorbe Luke, iz Singapura je poručio da vjeruje kako će Luka i njezina uprava sačuvati povjerenje stranih ulagača s kojima je već potpisala ugovore o suradnji, odnosno da realizacija tih ugovora ne bi smjela doći u pitanje. Poništenjem pretvorbe, usvojena je tužba Samostalnog sindikata zaposlenika Luke Rijeka, podnesena još u lipnju 1998. godine. Sindikat se žalio zato što, prema rješenju o pretvorbi, radnici mogu upisati samo 5000 maraka vrijednosti dionica, a ne 20.000 kao što to omogućava zakon. »Pritisak« na Upravni sud da preispita pretvorbu Luke učinili su lani i neki riječki saborski zastupnici, koji su potpisali peticiju kojom se podržava zahtjev za osnivanje istražnog povjerenstva za preispitivanje ispravnosti pretvorbe Luke. Peticiju su potpisali saborski zastupnici Petar Turčinović (IDS), Željko Glavan (HSLS), Zlatko Komadina (SDP) i Dario Vukić (HDZ), dok je saborski zastupnik IDS-a Damir Kajin izjavio Vjesniku da peticiju nije potpisao, ali da bi to učinio da je tada bio u Rijeci.

Budući da je Željko Glavan u Saboru pitao kada će se riješiti sudske tužbe zbog pretvorbe Luke, sada ga mnogi proglašavaju krivcem za poništenje pretvorbe toga riječkog poduzeća. Glavan je u razgovoru za Vjesnik te optužbe oštro opovrgao, upozorivši da netko licemjerno želi petoricu saborskih zastupnika okriviti za odluku o poništenju pretvorbe. On cijeni da su ti saborski zastupnici peticiju potpisali da bi podržali legitimno pravo članova sindikata Luke. »Ja se nisam opredijelio kad sam potpisao zahtjev za preispitivanje pretvorbe. Odluka je mogla biti i drukčija, mogla je glasiti da je s pretvorbom bilo sve u redu. Razumijem da sada neki visoki državni dužnosnici za to pokušavaju okriviti saborske zastupnike, ali nedopustivo je da ti isti suce Upravnog suda nazivaju kriminalcima«, tvrdi Glavan. Dodao je da bi mu bilo draže da je odluka Suda bila drukčija. Glavan drži da političari ne bi smjeli komentirati odluke suda, jer su one Sveto pismo dok se drukčije ne dokaže. Damir Kajin smatra mogućim i to da u presudi o poništenju pretvorbe Luke ima i dosta politike.

Potpredsjednik Vlade Slavko Linić je odluku Upravnog suda o poništenju pretvorbe Luke ocijenio kriminalnom, a po njegovu mišljenju, suci koji su je potpisali »ne zaslužuju nositi sudačku odoru, jer rade protiv interesa hrvatske države«. Linić je svjestan težine tih riječi, a saborske zastupnike koji su potpisali inicijativu za reviziju pretvorbe drži »neodgovornim političarima«. I dok su prije svi govorili o kriminalnoj pretvorbi Luke, sada svi govore o kriminalnoj presudi o poništenju te pretvorbe. Ohrabrujuće djeluje Linićeva tvrdnja da nema govora o donošenju novog rješenja o pretvorbi Luke, ali zabrinutost zbog te odluke proširila se i na druge hrvatske luke, koje su trebale biti pretvorene po riječkome modelu.

Damir Herceg