Novi list: 23. 01. 2001.

ROBERTO ZUBČIĆ, PREDSJEDNIK SAMOSTALNOG SINDIKATA “LUKE” RIJEKA

Nije nam bio cilj stvaranje kaosa

Nije nam trebala senzacija niti blokiranje bilo čega. Željeli smo zaštititi interese zaposlenika u procesu pretvorbe i privatizacije. Nije nam dakle bio cilj ni kaos, ni stvaranje problema, tjeranje poslovnih partnera - samo smo iskoristili zakonsko pravo na tužbu

Razgovarala: Nevenka HORVAT

Roberto Zubčić, predsjednik Samostalnog sindikata zaposlenika “Luke” Rijeka koji je prvi javnosti obznanio presudu Upravnog suda o poništenju pretvorbe “Luke” Rijeka i pritom nije skrivao zadovoljstvo što je nakon dvije i pol godine Sud odgovorio, i to pozitivno, na tužbu sindikata i nekolicine malih dioničara, danas je, kako sam kaže, pomalo zatečen lavinom reakcija i političkom dimenzijom tog, po njemu, čisto “pravnog slučaja”.

Nakon početne euforije slažete li se s tvrdnjom da je ova presuda donesena u pogrešno vrijeme i to ne slučajno?

- Budući da se odnosi na ovako veliki sustav kao što je riječka Luka, sasvim sigurno da je ona trebala biti donesena u puno kraćem roku što bi bilo i daleko efikasnije. Rješenje je sud trebao donijeti odmah po primitku žalbe čime bi se izbjegle sve nastale dileme. Isto tako smatram da se kroz proteklo vrijeme mogao postići dogovor između nas kao podnositelja tužbe i Fonda za privatizaciju kako bi se spor riješio na miran način bez čekanja na sudsku presudu. Pokušavali smo u kontaktima s Fondom takav dogovor i postići ali osim svojevremeno gospođe Turudić, nitko drugi nije pokazao nikakav interes. Time bi po samu Luku posljedice bile daleko manje. Nama nije trebala senzacija niti blokiranje bilo čega. Željeli smo raščistiti koje su sve mogućnosti za zaštitu interesa zaposlenika u procesu pretvorbe i privatizacije. Nije nam dakle bio cilj ni kaos, ni stvaranje problema, tjeranje poslovnih partnera već smo samo iskoristili zakonsko pravo na tužbu. Što je po meni daleko bolje nego da smo nezadovoljne ljude poveli na ulicu.

O postocima - samo nagađanja

No kaos je stvoren. Upravo Vi, već u prvim reakcijama na presudu, izjavili ste da se stvari vraćaju na početak, da ništa u pretvorbi više nije legalno ni legitimno.

- Mislim da je moja izjava pogrešno shvaćena i krivo prenesena. Ne zato da bih se sada branio, no kako je i za nas takav razvoj događaja bio nešto novo, teško je bilo reći vraća li se ovakvom presudom sve na vrijeme prije pretvorbe ili su u pitanju samo određene korekcije. U međuvremenu konzultirao sam se s pravnicima i dobio informacije da sve ide svojim tijekom, da je sada na potezu Fond za privatizaciju i da će tada nastupiti i neke promjene u smislu korekcije postojećeg rješenja o pretvorbi.

Vjerujete li da će mali dioničari i zaposlenici Luke profitirati u obnovljenom pretvorbenom postupku?

- Kada smo tužbu pisali, interes nam je bio da zaposlenici dobiju svoja prava iz zakona o pretvorbi i privatizaciji. Činjenica je da je Luka u trenutku pretvorbe bila opterećena znatnim dugovanjima i cijelim nizom specifičnosti što se odrazilo i na sam

model pretvorbe. Nadam se da će udio malih dioničara u novoj vlasničkoj preraspodjeli biti daleko značajniji od dosadašnjeg, te da će naša tužba ipak proizvesti neke efekte.

Mislite li da mali dioničari mogu dobiti 50-postotno ili čak i većinsko vlasništvo “Luke”, ako ste svjesni specifičnosti pretvorbe ovog poduzeća?

- Naša je želja da zaposlenici imaju 50-postotno vlasništvo u “Luci” što je poznata želja i radnika ostalih hrvatskih luka. No, zbog već spomenutih okolnosti i dilema vezanih uz Luku Rijeka, moguće je da se to i ne ostvari. O postotku bih mogao samo nagađati no vjerujem da će mali dioničari dobiti više nego imaju sada. Nakon toga vidjet ćemo kako dalje. Teško je vjerovati da bi mali dioničari mogli preuzeti upravljanje lukom jer je 50 posto vlasništva po zakonu u vlasništvu fonda.

Nisam zatajio presudu

Niste mi još odgovorili na pitanje mislite li da trenutak donošenja ovakve presude nije bio slučajno tempiran?

- Teško mi je na to odgovoriti. Svi znamo da je riječka Luka proteklo desetljeće bila poligon političkih borbi. Sasvim sigurno bi hitno trebalo eliminirati bilo kakav politički utjecaj kada su u pitanju problemi Luke jer će se tako najviše i pomoći budućnosti riječke luke.

Je li točno da ste Vi za presudu doznali isti dan kada je potpisana?

- Nije točno. Presudu smo dobili u četvrtak, 18. siječnja i odmah smo sazvali tiskovnu konferenciju. Prije toga sa mnom nitko nije kontaktirao i uopće nisam znao da je presuda donesena. Svi koji me poznaju znaju da bih ja odmah i reagirao. Dakle, tiskovnu konferenciju sazvao bih odmah, a ne čekao da prode četrdeset dana.

Jeste li svjesni posljedica koje ova “pretvorbena afera” izaziva?

- Vjerojatno je moguće očekivati određene poslovne štete, no taj dio odgovornosti sigurno ne želim preuzeti na sebe niti na Sindikat čiji sam predsjednik. Da su svi oni koji su bili uključeni u sva ova događanja radili svoj posao do ovakve situacije ne bi pi došlo. Smatram da su i naši pregovarači koji su išli nuditi usluge riječke luke svojim partnerima, trebali reći da postoje i neke tužbe koje sudovi još nisu riješili kako bi se i svi ti dogovori uzeli s jednom malom rezervom.

Daleko od cilja

Što je ovakvom presudom po vama sada u Luci sporno?

- Koncesijski ugovor sasvim sigurno ne i bilo bi jako loše kada bi se i u tom dijelu stvari vratile na početak.

Jeste li postigli cilj i jeste li zadovoljni ovakvim raspletom situacije?

- Od cilja smo još daleko. U svakom slučaju smatram da je sindikat nezaobilazni partner ne samo uprava nego i ministarstava i fondova, jer mi ipak štitimo interes zaposlenih. Ako ova naša tužba sada bude adekvatno riješena i novo rješenje bude u našu korist, sigurno je da će i zadovoljstvo biti veliko.

A što ako se dogodi obrnuto i novo rješenje bude išlo na štetu malih dioničara, što nije nemoguće?

- To bi onda bio vrlo zločest potez iz inata prema nama koji smo dobili sudski spor. No ne treba smetnuti s uma da smo podršku naših zahtjeva dobili od zaposlenika, građana Rijeke i saborskih zastupnika koji su potpisali zahtjev za revizijom pretvorbe. Inat bi po meni stvorio samo suprotni efekt. Posebno me razočarala izjava riječkoga gradonačelnika koji je rekao da bi sindikat morao snositi posljedice ovakve presude, a da pritom obrazloženje suda nije ni pročitao. A sud je u potpunosti prihvatio navode iz naše tužbe. No slažem se da je sama presuda trebala biti razumljivije napisana, premda je nama koji smo tužbu pisali uglavnom sve razumljivo. Spremni smo na punu suradnju s Fondom kako bi čim prije donijeli novo rješenje i kako bi se stanje u i oko Luke stišalo. Nama, ponavljam, nije cilj stvaranje novog kaosa jer je toga u Luci bilo i previše. Želja nam je da se ova priča završi na miran način i na obostrano zadovoljstvo.

Razočaranje pretvorbom

Podatak da je dio malih dioničara Luke već odustao od otplate svojih dionica ne govori o nekakvom velikom interesu lučkih radnika za dioničarstvo?

- To je dijelom i posljedica razočaranja načinom na koji je pretvorba provedena. Pored toga plaće nam kasne, kod većine su stoga egzistencijalni problemi na prvom mjestu, pa su isplatu dionica jednostavno gurnuli u drugi plan. No bez obzira na to što bi pravo na veći dionički paket donijelo i veću obvezu otplate, za očekivati je da bi radnicima dionice ipak postale intersantnije. Vjerujemo da bi na tržištu pronašli zainteresirane kupce, što bi otvorilo mogućnost i da se dionice dobro prodaju.