Jutarnji list: 24. 01. 2001.

VELIKA BRITANIJA Britanski novinari raspleću zagonetnu priču o balkanskom sindromu

U BiH višestruko porastao broj oboljelih od karcinoma zbog osiromašenog urana

Iz Londona: Gordana Fox

Dok se u europskim laboratorijima nastavljaju istraživanja koja će možda pružiti čvršće dokaze o vezi između streljiva s osiromašenim uranom i malignih oboljenja, novinar britanskog Independenta, Robert Fisk, koji je svojedobno izvještavao s balkanskih ratišta i iz Zaljeva, nastavlja sa serijom reportaža, o žrtvama osiromašenog urana.

Ovih je dana posjetio bolnicu Kasin Do pokraj Sarajeva u kojoj liječnici pokušavaju pomoći nekolicini bivših srpskih vojnika koji boluju od raka. Fisk navodi slučaj Manojla Galinca, kojemu, kako tvrdi, golemi tumori na vratu vise sve do leđa. On je bio dvjestotinjak metara od mjesta gdje je 1995. eksplodirala jedna od NATO-ovih bombi s osiromašenim uranom. Poslije je živio kod Lukavice, gdje je njegova obitelj napajala stoku u krateru od NATO-ove bombe, u kojemu se skupljala kišnica.

Galinac je prve simptome osjetio tri godine nakon NATa-ova bombardiranja, počele su mu oticati žlijezde ispod pazuha i na vratu. Fisk je razgovarao i sa Željkom Samačićem koji je također bio u vojsci bosanskih Srba i bio je u nesporednoj blizini eksplozije NATO-ove bombe. On je obolio već šest mjeseci nakon toga i nedavno je operiran od raka crijeva. Doktor Guzina objašnjava da je i njegov prijatelj, koji je bio ranjen komadićem NATO-ove granate, ubrzo umro od raka u 36 godini. Od 1992. do 1995. u bolnici Kasm Do registrirali su 46 oboljelih od raka pluća, a od 1996. do prošle godine 116. Također liječnici tvrde da je među žrtvama velik broj mladih ljudi, a svima im je zajedničko to što su kao vojnici ili civili bili izloženi radijaciji osiromašenog urana.