Republika: 25. 01. 2001.

HRVATSKA SUPREDSJEDA RADNIM STOLOM O SIGURNOSTI

Hrvatska će se u idućih šest mjeseci baviti ilegalnim migracijama i organiziranim kriminalom

Osim kontrole granica, treba osigurati i efikasnije funkcioniranje pravosuđa i unutarnjih poslova, najavio hrvatski veleposlanik pri EU Vladimir Drobnjak

Piše: Bruno Lopandić

Hrvatska je u srijedu preuzela supredsjedanje Radnog stola o sigurnosti Pakta o stabilnosti, koji će se u sljedećih šest mjeseci intenzivno baviti sprječavanjem ilegalnih migracija i borbe protiv organiziranog kriminala. Hrvatski veleposlanik pri EU i supredsjedatelj tog radnog stola Vladimir Drobnjak izjavio je kako Hrvatska očekuje aktivnu ulogu u rješavanju tih problema svih zemalja u regiji, ali i pomoć i suradnju Europske unije. Uz pojačanu kontrolu granica radit će se na boljoj suradnji svih policija i podizanju tehničkih standarda i nabavci sofisticirane opreme koja to omogućava.

"Imali smo sastanak s predstavnicima Švedske, koja predsjedava Europskom unijom i izložili naš plan rada. Problem krijumčarenja ljudi ne tiče se samo Hrvatske i pojačane kontrole njezinih granica, jer taj problem obuhvaća mnogo više zemalja", izjavio je Drobnjak.

Pakt o stabilnosti će stoga u sljedećih šest mjeseci užurbano raditi, kako bi se iznašli modaliteti djelovanja i poglavito suradnje s Europskom unijom. Kako je naglasio veleposlanik Drobnjak, potrebno je uz kontrolu granica i dotaknuti se efikasnijeg funkcioniranja pravosuđa i cijelog sustava unutarnjih poslova. To je izazov za Hrvatsku u više resora, a uključuje i pravosuđe i Ministarstvo obrane, rekao je Drobnjak. On je naglasio ulogu Ministarstva obrane jer u sklopu hrvatskog supredsjedavanja Hrvatska ima namjeru jačati profil NATO-a kroz programe Partnerstva za mir.

Norveški veleposlanik Kim Traavik, čija zemlja predsjedava ovim stolom, izjavio je kako od Hrvatske očekuje puno jer je Hrvatska i dosad aktivno sudjelovala u radu Pakta o stabilnosti, pa stoga očekuje praktične rezultate.

Od SR Jugoslavije također se očekuje pomoć i suradnja, iako postoji vakuum u međunarodnom pravu u smislu jugoslavenskih zakona. Norveški veleposlanik Traavik priznao je da ne zna kako će se ta suradnja ostvariti no očekuje i nada se da će je SR Jugoslavija pružiti. U svibnju održat će se velika vježba na međunarodnoj razini sprječavanja požara u Hrvatskoj, što je također dio plana hrvatskog supredsjedanja.