Glas Amerike: 25. 01. 2001.

Kakva nova američka vanjska politika?

Prilog Alexa Belide

Novi američki predsjednik George Walker Bush uključio je u svoju administraciju vrlo iskusne i dobro poznate stručnjake za vanjsko-politička i vojna pitanja.

U planu jačanje oružanih snaga

Iako je Hladni rat za nama, stručnjaci za obrambena pitanja u Sjedinjenim Državama tvrde da je američka sigurnost i dalje izložena opasnostima. Postoje, naime, problematične zemlje koje su naoružane raketama i koje nastoje razvijati nuklearno, biološko i kemijsko oružje. Osim toga, opasnost od terorizma je i dalje vrlo prisutna. Iako je najjača u svijetu, američka vojska - prema mišljenju predsjednika Busha - još uvijek nije u potpunosti spremna odgovoriti na opasnosti s kojima bi se mogla sučeliti u predstojećim, potencijalno vrlo opasnim vremenima. Stoga je gospodin Bush obećao obnoviti snagu američkih oružanih snaga.

"Namjera mi je osigurati da naše oružane snage raspolažu s najboljim mogućim naoružanjem. Koristeći ogromna tehnološka postignuća Sjedinjenih Država, u mogućnosti smo izgraditi oružane snage koje će biti lakše pokretljive, teže za otkrivanje i još ubojitije," rekao je jednom prilikom.

Plan gospodina Busha o obnavljanju američkih oružanih snaga je ambiciozan i skup. On zagovara izgradnju nove generacije naoružanja, koje bi se temeljilo na visokoj tehnologiji. Takvo oružje omogućilo bi oružanim snagama da budu pokretljivije, malobrojnije, ali ubojitije. On se posebno zalaže za izgradnju kontroverznog sustava protu-raketne obrane.

Ekipa vrhunskih stručnjaka

Kako bi ostvario takve planove, predsjednik je Bush okupio oko sebe osobe koje analitičari ocjenjuju kao jedinstvenu ekipu stručnjaka za pitanja državne sigurnosti - ekipu u kojoj svaki od članova ima i izvanredno iskustvo u obrambenim pitanjima. Na položaj državnog tajnika postavio je umirovljenog generala Colina Powella, bivšeg načelnika Združenog stožera oružanih snaga Sjedinjenih država. Na položaj ministra obrane - položaj na kojem je već bio prije 25 godina - vratio se bivsi pilot Donald Rumsfeld. Dopredsjednik države - Dick Cheney - također je bio ministar obrane. A stručnjak za pitanja negdašnjeg Sovjetskog saveza - Condoleeza Rice - na položaju je predsjednikove savjetnice za državnu sigurnost.

Jedno od prvih pitanja s kojima ta ekipa stručnjaka predsjednika Busha sučeliti bit će - buduće sudjelovanje američkih snaga u mirovnim misijama u svijetu. Gospodin je Powell rekao da će takve misije, uključujući i one na Balkanu, biti preispitane. Predsjednik je Bush već nagovijestio da nije sklon podržati mirovne misije. Kada je prilikom jednog od predizbornih nastupa upitan - zalaže li se za posebno specijalizirane mirovne snage, gospodin je Bush odgovorio negativno.

"Možda ja nisam čuo baš sve argumente; ali, zar ćemo mi formirati nekakve američke snage koje ce sudjelovati u stvaranju država? Apsolutno ne! Naše oružane snage imaju zadatak boriti se u ratovima i pobjeđivati. Eto, to je njihov zadatak. A kada razvučete potencijale na sve strane, onda borbena gotovost opada," kazao je gospodin Bush.

Pitanje mirovnih misija nije jedino koje će u inozemstvu potaknuti različite reakcije. Tu je i pitanje gradnje obrambenog štita nad Sjedinjenim državama - takozvanog sustava proturaketne obrane. U američkom će Kongresu neizbježno biti dosta prijepora glede predsjednikovih planova o povećanju izdvajanja za dodatne tehnološke inovacije u vojsci. Ministar obrane Donald Rumsfeld tvrdi da Sjedinjene države, ustvari, moraju povećati izdvajanja za vojsku ukoliko se namjeravaju osposobiti za obranu od opasnosti kojima će biti izložene u novom stoljeću.

"Moramo biti sigurni da ćemo moći izgraditi, angažirati, uporabiti i podržati vrhunski učinkovite snage koje će biti sposobne spriječiti i obraniti nas od budućih opasnosti. A to će zahtijevati prestrukturiranje naših obrambenih potencijala," rekao je gospodin Rumsfeld.

A među nove opasnosti o kojima je riječ spadaju i teroristicke akcije koje bi se u budućnosti koristile najrazvijenijom tehnologijom s ciljem ugrožavanja komunikacijskih, transportnih i financijskih sustava u Sjedinjenim državama.