Večernji list: 27. 01. 2001.

U SRBIJI USPOSTAVLJENA NOVA VLAST, POČELO "RAZRAČUNAVANJE S PROŠLOŠĆU"

"Oluja" izvedena uz "suglasnost" srpske tajne službe

Novi srbijanski premijer Zoran Đinđić, kao jedan od prvih i najvažnijih zadataka svoje vlade postavio je "razračunavanje s prošlošću", odnosno kažnjavanje svih onih koji su učinili kriminalna djela. Gotovo u istome trenutku kada je Đinđić u skupštini izgovarao te riječi, na njegovu adresu stigla je pismena ostavka šefa srbijanske tajne policije - resora državne sigurnosti (RDB) - Radomira Markovića. Nije prošlo ni tridesetak minuta od Markovićeva odlaska, a novi srbijanski ministar policije Dušan Mihajlović izjavio je da je novi šef državne sigurnosti Goran Petrović!

Svemogući šef tajne policije Marković tako je za samo nekoliko minuta otišao (iako je tri godine praktički bio nedodirljiv, pa i za ove nove vlasti), postavljen je novi a među skupštinskom oporbom u Srbiji odmah se pronio glas: "To samo znači da su svi "nezgodni" dosjei sadašnjih osoba na vlasti sklonjeni na sigurno." To je najvjerojatnije i učinjeno jer je novi ministar policije Mihajlović nekoliko godina bio operativac RDB (početkom devedesetih), te je potom četiri godine (od 1994. do 1998. godine) sa svojom strankom Novom demokracijom bio koalicijski partner s Miloševićevim SPS-om, pa dobro zna kako se to radilo u "Miloševićevo doba".

Kako je premijer Đinđić obećao "istinu o ubojstvu novinara Ćuruvije" i ostale tajne poslove rada RDB, a Petrović je u mnogim od tih poslova bio i izravni akter, očekuje se da će u Srbiji biti otvoreno mnogo pitanja čiji će odgovori biti vrlo nezgodni za sudionike u bivšoj vlasti. Prije svega, državna sigurnost mora odgovoriti koliko je umiješana u stotine ubojstava za koje mnogi tvrde da su politička, a s posebnom pozornošću očekuje se hoće li stići i odgovor na pitanje kakva je bila uloga RDB u oslobađanju (ovdje se kaže padu) Knina, odnosno takozvanog RSK. U Beogradu se do sada, poluglasno, pričalo da je upravo zaslugom operativaca RDB izbjegnuto veće i jače raketiranje Zagreba koje je zahtijevao Martić. No, tvrdi se također da je operacija "Oluja" izvedena uz znanje i, što je posebno zanimljivo, suglasnost srpske tajne službe i Slobodana Miloševića!

BEOGRAD Milovan Nedeljkov

Amnestija za Perišića

BEOGRAD - Na sjednici srbijanskog parlamenta, kada je izglasovana nova vlada, nekoliko oporbenih političara postavilo je u kuloarima pitanje: što će biti ako je na tajnim optužnicama ICTY-ja i ime sadašnjeg potpredsjednika srbijanske vlade Momčila Perišića? Hoće li i njega Đinđić izručiti Haaškome sudu?

Službeni odgovor na to pitanje nitko nije dao, ali se neslužbeno govori da je premijer Đinđić u razgovoru s glavnom tužiteljicom ICTY-ja Carlom del Ponte postigao džentlmenski dogovor da "za dva, tri mjeseca" počne najkonkretniju suradnju s Haagom, što znači i izručenje optuženih, jer će se do tada promijeniti srpski zakoni, a zauzvrat će optužnica (ako postoji) protiv nekadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Perišića biti "zaboravljena". ( M. N.)