Glas Amerike: 27. 01. 2001.

Unatoč protivljenju Rusije, predsjednik Bush namjerava nastaviti s programom uspostave anti-raketnog štita

Prilog Davida Gollusta

Predsjednik Bush je po prvi put jučer govorio o izgradnji proturaketnog štita i smanjenju ofenzivnog nuklearnog naoružanja otako je stupio na dužnost prošle subote. Gospodin Bush je izjavio kako namjerava ispuniti obećanja data tijekom predsjedničke kampanje, odnosno, nastaviti, s programom proturaketne zaštite i daljnjim smanjenjem zaliha ofenzivnog nuklearnog oružja.

Rusija se suprotstavlja pokušajima da Sjedinjene Drzave uspostave kapacitete za proturaketnu zaštitu, tvrdeći da je to kršenje sporazuma iz 1972. godine o protu-balističkim raketama. No predsjednik Bush je naglasio svoju odlučnost da nastavi s ovim programom, napominjući kako to ne treba značiti da će se s Moskvom prekinuti i dijalog o smanjenju ofenzivnog nuklearnog naoružanja... U razgovoru s novinarima, dok se sastajao s guvernerima saveznih država, predsjednik Bush je izjavio kako će nastaviti s provođenjem ovog programa, ali da istovremeno želi i smanjiti ofenzivno oružje u skladu s američkim sposobnostima za održavanje mira.

"Vidjet ćemo kako to utječe na razgovore o razoružanju. Ono što kažem jest da želim da Amerika predvodi prema uspostavljanju sigurnijeg svijetu kad je riječ o nuklearnom naoružanju. To možemo učiniti na ofenzivnom planu, a možemo i na defanzivnom također."

Predsjednik Bush je izjavio kako će odgovoriti na pismo koje je ovaj tjedan primio od ruskog predsjednika Vladimira Putina u kojem se predlaže suradnja na širokom planu između dviju sila, no ne daje se nikakav vremenski okvir, dok je državni tajnik Colin Powell rekao novinarima da će dijalog s predsjednikom Putinom započeti - po njegovim riječima - "na vrijeme". Jedna od glasnogovornica u Bijeloj kući je izjavila da adminsitracija predsjednika Busha namjerava provesti opširno preispitivanje odnosa s Moskvom.