Novi list: 29. 01. 2001.

VLADA POSLALA U HAAG PODATKE O POLICIJSKIM DUŽNOSNICIMA IZ BIVŠEG SEKTORA JUG

Haag ne zanima Markač

Haško tužiteljstvo zanimaju linije zapovijedanja unutar MUP-a, pa stoga i interese za niže policijske dužnosnike, od kojih želi doznati je li bilo paralelnih linija zapovijedanja

ZAGREB - Na dopisu kojeg je Vlada prošlog tjedna poslala u Haag, na zahtjev haškog tužiteljstva, nalaze se podaci o nižim policijskim dužnosnicima iz bivšeg UNPA sektora Jug. U njemu se ne spominju sada već bivši šef specijalne policije Mladen Markač i njegovi najbliži suradnici kako su to ovih dana javljali neki mediji. Iz političkih krugova naš list je jučer neslužbeno doznao kako se haški trubunal za tu skupinu nižih policijskih dužnosnika ne zanima kao za potencijalne optuženike, već kao za osobe koje bi mogle pojasniti što se događalo u bivšem sektoru Jug od 1991. do 1995. godine.

Sud se zanima za spomenute niže policijske dužnosnike kao eventualne suradnike ili svjedoke, ali zasad nema govora o tome da bi se njihova imena mogla naći na listi optuženih ili osumnjičenih, doznajemo iz istih izvora. U razgovorima s haškim istražiteljima, ako na njih pristanu, oni bi trebali pojasniti što znaju o pojedinim zločinima i jesu li ih prijavili svojim nadređenima, te što su ovi u tom slučaju poduzeli.

Kao što je poznato, nakon dolaska Carle del Ponte za glavnu tužiteljicu, Haag se počeo zanimati uglavnom za naredbodavce i organizatore zločina, dok se procesuiranje neposrednih izvršitelja zločina namjerava ostaviti u nadležnosti nacionalnih zakonodavstava. U tom kontekstu, kako doznajemo, trebalo bi promatrati i zainteresiranost haških istražitelja za 12 policijskih dužnosnika. Haag, kako doznajemo, želi utvrditi je li linija zapovijedanja policijskim postrojbama bila direktna i formalna, ili paralelna, te je li netko od visokih dužnosnika skrivao zločine ili čak zapovijedio njihovo počinjenje.

Kako saznaje naš list, zahtjevi Haškog suda nisu u direktnoj vezi s ovotjednim kadrovskim izmjenama u MUP-u. U nekim medijima pojavili su se napisi da je baš zbog toga smijenjen pomoćnik ministra za specijalnu policiju Mladen Markač i da mu se sprema umirovljenje. Međutim, general Markač već se duže vrijeme spominje u vezi haških istraga oko Medačkog džepa i Oluje i njegovo ime, kako doznajemo, sigurno nije na aktualnoj listi od 12 bivših i sadašnjih MUP-ovaca za čija se svjedočenja o ratnim događanjima interesira haški tribunal.

Spoznaje našeg lista poklapaju se s onim što je u subotu na Radiju 101 izjavio zamjenik premijera Goran Granić rekavši kako je Haag adrese i podatke za 12 MUP-ovaca zatražio još prije dva ili tri mjeseca, dakle, prije najnovijeg zaoštravanja između Hrvatske i Suda oko zapovjedne odgovornosti i prije poziva za svjedočenje generalu Petru Stipetiću. Granić je objasnio da ne želi izlaziti s konkretnim imenima, jer bii to bilo nekorektno prema policijskim dužnosnicima, ali i prema haškom tribunalu.

Z. CRNČEC