Vjesnik: 30. 01. 2001.

Karadžić sve nesigurniji u skrovištu u istočnoj Hercegovini

Bivši lider bosanskih Srba se već dulje vrijeme krije na potezu Trebinje-Foča-Višegrad / Karadžić je postao još nesigurniji i nervozniji otkako mu je postalo jasno da više ne može pobjeći u Srbiju

MOSTAR, 29. siječnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Krug oko Radovana Karadžića definitivno se zatvara! »Vjesnik« saznaje iz svojih izvora u istočnoj Hercegovini kako su pad Slobodana Miloševića i najavljena smjena nekolicine jugoslavenskih generala itekako uznemirili bivšeg lidera bosanskih Srba, a dodatnu dozu nemira u njegovo okružje unio je, nakon uhićenja Momčila Karadžića, i nedavni odlazak u Haag Biljane Plavšić. Ionako suženi prostor na kojem se Radovan Karadžić osjećao koliko-toliko sigurnim, potpuno je suženiji. Najtraženiji osumnjičeni za počinjene ratne zločine u BiH postao je još nesigurniji i nervozniji, otkako mu je postalo jasno da bjekstvo u Srbiju, kao jedan od izlaza, više praktično ne postoji.

Nije nikakva tajna da se Karadžić već dulje vrijeme krije na području istočne Hercegovine, na potezu Trebinje-Foča-Višegrad. To područje Karadžić je sasvim logično izabrao kao najsigurnije za svoje skrovište iz više razloga. Prije svega zbog blizine granice sa SR Jugoslavijom, što se u vrijeme Miloševićeve vladavine činilo sigurnom zaleđinom, »zlu ne trebalo«. Druga stvar je svakako ekstremnost bosansko-hercegovačkih Srba iz istočnog dijela BiH u odnosu na one iz zapadnog dijela, posebice nakon raslojavanja koja su se bila dogodila u SDS-u i kada su prije nekoliko godina Biljana Plavšić, a kasnije i Milorad Dodik bili preoteli Banju Luku tvrdolinijašima, odnosno Karadžićevim sljedbenicima. Nadalje, u Crnoj Gori, u Nikšiću živi Karadžićeva najbliža rodbina (majka i dvojica braće), a ratni gradonačelnik nedalekog Trebinja Božidar Vučurević u više je navrata govorio o spremnosti na »ustanak« hercegovačkih Srba u slučaju pokušaja uhićenja bliskog mu prijatelja i istomišljenika. I sam zemljopisni teren područja u istočnoj Hercegovini, ne treba također smetnuti s uma, gotovo da je idealan za skrivanje.

Uza sve, to je područje u zoni odgovornosti francuskih vojnika iz sastava SFOR-a, o čijoj su se (ne)pristranosti kada je o Karadžićevu (ne)uhićenju mogle čuti svakojake priče, sve do onih da su, navodno, susretali Karadžića na kontrolnim punktovima, pa i do takvih da su neki od njihovih zapovjednika bili čak i na »čašici razgovora« s bivšim liderom bosanskih Srba.

U međuvremenu, pojavljivale su se i neke spekulacije da se Karadžić pojavljivao na Palama i nekim drugim mjestima, no naši istočnohercegovački izvori spremni su potvrditi kako se on s područja istočne Hercegovine proteklih godina nije udaljavao. Sa suprugom Ljiljanom, koja živi na Palama, i koja je, navodno, pod jakom prismotrom međunarodnih snaga, ipak je kontaktirao, ne istina na Palama, nego preko svojih najpovjerljivijih jataka, a u nekolikom navrata su se i osobno susreli, nakon uspješno izvedenog prerušavanja, u nekoliko različitih skloništa.

Iako, razumljivo, u krizi i sve nervozniji, za Karadžića se ipak do kraja ne može kazati da je sve do posljednjih tjedana živio kao progonjena zvijer, upravo zbog tog nedostatka potpunog pritiska kojim bi se definitivno zatvorio obruč oko njega. Splet političkih okolnosti o kojima smo u uvodu pisali, istina, pritišće bivšeg lidera bosanskih Srba, ali još uvijek nedostaje konkretna akcija međunarodnih stabilizacijskih snaga (SFOR) ili nekih drugih postrojba koje bi okončale taj lov za Karadžićem i smjestile ga u haaški zatvor.

U međuvremenu, mijenjajući mjesto boravka - ali, ipak, u biti, na jednome ne baš preširokom području - Karadžić i dalje piše svoje memoare na, kažu, nekoliko tisuća stranica. Navodno se preko svoje dvojice braće u Nikšiću stigne još baviti i biznisom, čemu svjedoči i njihovo naglo bogaćenje. Karadžićeva su braća, tvrde bolji poznavatelji prilika u Crnoj Gori, kupila veliki broj skupocjenih kuća i poslovnih prostora u Nikšiću, Podgorici i na Crnogorskom primorju, zahvaljujući upravo Radovanovu kapitalu, odnosno onome što je bivši lider bosanskih Srba za vrijeme svoje vladavine stekao uglavnom pljačkom.

Prema posljednjim informacijama, na umoru je Karadžićeva majka koja živi s njegovim starijim bratom Lukom u središtu Nikšića. Karadžić dvoji hoće li doći na njezin pokop, jer ima dojave svojih jataka kako bi ga crnogorski MUP u tom slučaju odmah uhitio, na temelju suradnje s Haagom, koju je crnogorsko vodstvo na čelu s Milom Đukanovićem prihvatilo još prije dvije godine. O toj mogućnosti piše i sarajevski tisak, pozivajući se na visokopozicioniranog dužnosnika u crnogorskom MUP-u koji, istina, demantira da je cijela Služba državne sigurnosti Crne Gore na nogama, ali i ističe da bi »njegovo uhićenje u Nikšiću lako izvršile dobro obučene specijalne postrojbe crnogorskog MUP-a«. Ta dvojba posebice pritišće Karadžića, uz saznanje kako je posljednjih tjedana ipak porastao i broj onih koji su se »samoorganizirali«, privučeni bogatom novčanom nagradom za informaciju koja bi pomogla uhićenju bivšeg lidera bosanskih Srba, i u istočnoj Hercegovini i u Crnoj Gori. Crna Gora, gdje je rođen, mogla bi, dakle, kako to životne sudbine često znaju »izvesti«, vrlo lako predstavljati Karadžićev početak i - kraj.

Mario Marušić