SREDSTVIMA JAVNOG PRIOPĆAVANJA

Zagreb, 30. 1. 2001.

“TANKI” BIČ SLAVKA LINIĆA

Potpredsjenik Vlade RH Slavko Linić uzeo je u ruke pogrešan “bič” za ukor Upravnog suda RH.

Ovih dana Slavko Linić predmet je debate u tisku, Saboru i u vladajućoj šestorki koja se suglasila, osim predsjednika Vlade Ivice Račana, da je Linić učinio udar na suce, čime je ugrozio pravni poredak u RH, suprostavio se Ustavu RH o trodiobi pravnog sustava.

Pogrešan “bič” Linića omogućio je da suci na Upravnom sudu RH, a i na ostalim sudovima mogu braniti svoju sporost u obavljanju sudačkih poslova (rješavanje predmeta) koji leže u ladicama skupljaju prašine po osam i više godina, jer smatraju suci, da je bolje ne rješavati predmete nego izazivati javne kritike i prozivke od izvršne vlasti kao što je ovaj puta učinio Slavko Linić. Naime, Linić se našao pogođen zbog presude Upravnog suda RH kojom je poništena pretvorba Luke Rijeka, pretvorba koja je učinjena u vrijeme Linićeve vladavine u Rijeci, što se smatra njegovim djelom, a što Linić niti ne krije, a osim toga priznaje da je pretvorba učinjena na štetu dioničara - radnika, a u korist režima.

Linić je poznat po zakidanju stanovništva i radnika u korist režima, što javno govori i priznaje. Naime, Linić je 24. 01. 2001 u radio emisiji na pitanje slušatelja: “Zašto INA proizvodi pogonsko gorivo izvan propisanih evropskih standarda -lošiju kvalitetu od ostalih zemalja, što dovodi do uništenja motora u automobilima”, odgovorio, da je njemu poznato da se u Hrvatskoj proizvodi i prodaje gorivo izvan dopuštenog standarda, ali da se i to čini u interesu režima na vlasti. Dakle, to nije jedini slučaj da Linić brani režim i tajkune, a narod pretvara u proletere (socijalne prosjake). Linić je zaboravio da se nešto barem formalno od 1945 do danas promijenilo, jer umjesto jedne partije danas vlada šest partija (sada pod jednom kapom), koje imaju i formalnu oporbu.

Linić nije nikada izjavio da je sudstvo u Hrvatskoj nedjelotvorno, da ima milijun i pol neriješenih predmeta, da je baš taj Upravni sud RH, sud koji je gotovo najnedjelotvorniji sud, da je to sud koji ne bi smio postojati jer je potpuno nekoristan. Trebalo bi otvoriti raspravu o ukidanju toga suda, a ne čekati da on godišnje donosi nekoliko desetaka presuda bez ikakvih rasprava. Taj sud nije u natrag deset godina zaslužio prolaznu ocijenu po kvaliteti i kvantiteti.

Takav zahtjev Vlade, odnosno incijativa Linića dobro bi došao prema Saboru RH, bio bi osnovan, a što bi trebalo pokrenuti Ministarstvo pravosuđa i uprave, pa ne bi imali suci u tom sudu čuvati spise u ladicama po osam i više godina, a niti bi mogli pozivati se na ustavnu zaštitu svojih prava.

Istina je da sudstvo u Hrvatskoj postoji samo kao formalno pravna institucija, a stvarno ne egzistira.

Takvo stanje u sudstvu zaslužuje jednu raspravu u Vladi RH i u Saboru, čime bi se izbjegla mogućnost da se pojavljuju pojedinci kao što je to ovaj puta učinio Linić na svoju štetu, a u korist sudske nedjelotvornosti.

Dragutin Horvat, Ured za odnose s javnošću HSP 1861