Vjesnik: 12. 03. 2001.

Stand by aranžman s MMF-om ovisi o odlukama Sabora

ZAGREB, 11. ožujka - U utorak se nastavlja sjednica Zastupničkoga doma Sabora na kojoj će se odlučivati o dva zakona o kojima uvelike ovisi hoće li Međunarodni monetarni fond (MMF) odobriti Hrvatskoj stand by aranžman.

Glasovat će se o zakonu o državnim službenicima kojim bi se omogućilo desetpostotno smanjenje mase plaća iz državnog proračuna, što traži MMF. Istoga dana odlučivat će se i o izmjenama Zakona o pravima hrvatskih branitelja, po kojima bi se povlastice za uvoz automobila mogle iskoristiti samo do 1. svibnja, što je, također, zahtjev MMF-a.

Ako se ta dva zakon u utorak ne prihvate, upitan je aranžman s MMF-om. Izvršni odbor Fonda odlučivat će o aranžmanu 19. ožujka, a da bi to mogao učiniti, njegov predstavnik u Hrvatskoj trebao je već u ponedjeljak poslati izvješće o tomu što su učinili hrvatska Vlada i Sabor. »No, dobili smo na vremenu pa će to izvješće predstavnik moći poslati u srijedu«, kazao je Hini zamjenik ministra financija Damir Kuštak, izrazivši nadu da će nesuglasice dotad biti prevladane.

Prošloga se tjedna Klub zastupnika HSLS-a izjasnio protiv zakona kojim se smanjuju povlastice braniteljima. Izmjenama se oštro usprotivio i parlamentarni Odbor za ratne veterane kojega u petak, ni nakon maratonske rasprave, ministar hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Ivica Pančić nije uspio uvjeriti u nužnost promjena zakona. »Premda je Vlada bila svjesna da će taj prijedlog izazvati nepotrebnu nervozu među braniteljima koji dosad nisu iskoristili tu povlasticu, krenula je s izmjenama jer je dodijeljeno čak 360.000 povlastica, a branitelja je bilo oko 250.000«, kaže Pančić. Istaknuo je da bi stopostotni invalidi i dalje, svakih sedam godina, imali pravo na osobni automobil od Ministarstva.

U utorak će, dakle, Zastupnički dom odlučiti o dva od četiri uvjeta potrebna da bi MMF odobrio stand by aranžman kojim bi se Hrvatskoj stavilo na raspolaganje oko 250 milijuna američkih dolara. Ako se oni ne prihvate, Izvršni odbor MMF-a mogao bi skinuti s dnevnog reda ugovor o aranžmanu s Hrvatskom i odluku odgoditi za nekoliko mjeseci, kaže Kuštrak.

Odgoda ili čak odbijanje aranžmana u pitanje bi, pak, dovela EFSAL, zajam Svjetske banke, namijenjen rastu i otvaranju novih radnih mjesta. Uz to, iz proračuna bi se izgubilo oko 200 milijuna kuna jer je HNB planirao da će, zahvaljujući stand by aranžmanu, dobit ove godine iznositi 450 milijuna kuna, dok bi bez sredstava Fonda iznosila 250 milijuna kuna.

Uz financijske gubitke, otkazivanje stand by aranžmana loše bi djelovalo i na strane ulagače. Samo naznaka o aranžmanu s MMF-om uvelike je pridonijela nedavnom plasmanu euroobveznica vrijednih 500 milijuna eura po dosad najnižim kamatama, što jasno pokazuje koliko taj aranžman ulijeva sigurnost stranim ulagačima. (Hina)