Novi list: 04. 04. 2001.

LS zatražio od Račana rekonstrukciju Vlade

Krajnje je vrijeme da se to napravi jer Vlada već pomalo gubi podršku građana, budući ne rješava temeljne gospodarske probleme, kaže Kramarić

ZAGREB - Pitanje rekonstrukcije Vlade, koje u svojoj krajnjoj konzekvenci može voditi prijevremenim parlamentarnim izborima, o kojima je naš list već pisao, i javno postavljeno. Liberalna stranka je, naime, zatražila od premijera Ivice Račana da što prije temeljito rekonstruira Vladu.

“Krajnje je vrijeme da se to napravi jer Vlada već pomalo gubi podršku građana, budući ne rješava temeljne gospodarske probleme”, kaže za naš list Zlatko Kramarić, predsjednik LS-a. On drži kako bi “svakako promjena ministara bila poštenija nego promjena sekretarica u ministarstvima, ili službenih automobila, što se dosad događalo”. Na pitanje o tome koji konkretni interes njegova stranka vidi u rekonstrukciji Vlade, Kramarić bez dlake na jeziku odgovara da LS ima “zanimljive kadrove za pojedina mjesta u ministarstvima, koja nisu ministarska”. Vrijeme je, drži Kramarić, da Vlada postane manje politička, a više stručna, te bi se u tom cilju trebao i u Vladu uvesti institut javnog natječaja.

Priču o ekspertnoj Vladi je pokrenuo još prošle godine hrvatski predsjednik Stipe Mesić, te čitavo ovo vrijeme nije potpuno od nje odustao, no Kramarić tvrdi da oko inicijative za rekonstrukciju Vlade s Mesićem nije razgovarao. “Jednostavno imamo slične stavove - ako je Hrvatska propustila prošle godine priliku za stručniju Vladu, to se ne mora ponoviti i ovaj put”, zaključuje Kramarić.

Put od nastojanja za rekonstrukcijom Vlade, do prijevremenih izbora, uopće nije dugačak. Štoviše, namjera za kadrovskim promjenama u Vladi u sadašnjem odnosu snaga, kako se priča u političkim krugovima, gotovo nužno vodi prijevremenim izborima. Javnost i sam politički vrh su, naime, nekim ministrima sve nezadovoljniji i sve je očitija, i bez inicijative LS-a, potreba za rekonstrukcijom. No, Račanova najava rekonstrukcije Vlade prošlog ljeta je izazvala toliku buru i zaklinjanja svake stranke u svoje ljude na ministarskim mjestima, da se od svega naposlijetku odustalo, te Vlada i danas jaše u istom sastavu. Ako bi se, međutim, raspisali izvanredni izbori, ne samo da bi brojčani odnosi među strankama koje bi participirale u vlasti bili promijenjeni, nego je za vjerovati i da bi se izradio precizniji koalicijski sporazum. Neki hrvatski politički tjednici su ovih dana objavili i kako Račan ne odbacuje nijednu mogućnosti, ni izbore, ni rekonstrukciju. Treća mogućnost, da se nastavi u istom sastavu, čini se najkomotnijom, međutim već uočene kočnice radu ovakve Vlade mogle bi dovesti do kraha stranaka šestorke na redovnim izborima 2004. godine.

J. KLARIĆ