Vjesnik: 17. 04. 2001.

Hrvatski poduzetnici sve manje optimisti

ZAGREB, 16. travnja - Hrvatski indeks poslovne optimističnosti (IPO) u travnju iznosi 47,6, što je niže od njegove vrijednosti za ožujak kad je bio 51,9, što drugi mjesec za redom pokazuje smanjenje poslovne optimističnosti poduzetnika, podaci su Hrvatske udruge poslodavaca i Tau savjetovanja. Anketirani poduzetnici i u travnju kao glavne faktore smetnje navode visoke kamatne stope, korupciju, poreznu politiku i nedostatak potražnje. Pritom se primjećuje znatan porast smetnji vezanih uz korupciju i nemogućnost dobivanja kredita.

Vrijednost IPO-a može se kretati od 0 do 100, a travanjska je vrijednost, izračunata po šesti put, najmanja od svih dosadašnjih. Prvi put IPO je izračunat u studenom prošle godine i tada je iznosio 48,1, a svoju najveću vrijednost dosegnuo je u veljači ove godine - 52,3.

U travanjskoj anketi sudjelovala je oko 40 poduzeća, od toga polovica velikih, a polovica malih i srednjih poduzetnika. Veliki poduzetnici i dalje su više optimistični od malih i srednjih. Tako vrijednost IPO-a kod velikih poduzetnika u travnju iznosi 54,4 (u ožujku 58,2), a kod malih i srednjih znatno manje - 40,7 (u ožujku 45,6).

I u svih šest dosadašnjih analiza veliki su poduzetnici uvijek bili optimističniji od malih i srednjih. Kod velikih poduzetnika vrijednost IPO-a nikad nije pala ispod 50, a najveću je imala u ožujku (58,2), dok kod malih i srednjih nikad nije ni dosegnula prag od 50, a najveća je vrijednost - 49,3 - zabilježena u veljači.

Računanje hrvatskog indeksa poslovne optimističnosti pokrenuli su HUP i Tau savjetovanje, a računa se mjesečno anketnim postupkom pri kojem se kvantificiraju procjene poduzetnika o raznim faktorima trenutačne i buduće gospodarske situacije (planiranje povećanja investicija, očekivanje povećanja profitabilnosti i sl.). IPO (BCI - business confidence index) u svijetu je vrlo raširen pokazatelj povjerenja poslovnih ljudi u gospodarstvo za nadolazeće razdoblje i stoga dobro predviđa kretanje osnovnih makroekonomskih varijabli, kao što je rast BDP-a. Postupak računanja omogućava i kvantificiranje mnogih drugih aspekata gospodarskih aktivnosti. (Hina)