Jutarnji list: 30. 04. i 01. 05. 2001.

ANTIKORUPCIJSKA KAMPANJA Dostupni podaci o pronevjerama bivšeg potpredsjednika HDZ-a Bosne i Hercegovine

Ivan Bender kupio stan novcem hercegbosanskih umirovljenika?

Međunarodna revizija pronašla je, naime, dokumentaciju iz koje je jasno da je HDZ-ov tvrdolinijaš iz Neuma iskoristio svoj mandat u MIOZ-u kako bi, vjeruje se nezakonito, postao vlasnik stana većeg od 100 četvornih metara u elitnom dijelu Mostara

Piše: Gordan Malić

MOSTAR - Ivan Bender bivši potpredsjednik HDZ-a BiH, mogao bi uskoro biti smijenjen s mjesta direktora Mirovinskog zavoda u Mostaru, doznajemo iz ureda OHR-a u Sarajevu.

Međunarodna revizija pronašla je, naime, dokumentaciju iz kojeje razvidno da je HDZ-ov tvrdolinijaš iz Neuma iskoristio svoj mandat u MIOZ-u kako bi, vjeruje se nezakonito, postao vlasnikom stana većeg od 100 četvornih metara u elitnom dijelu Mostara. Prema dokumentaciji kojom raspolaže i Jutarnji list, Ivan Bender je 11. travnja 2000. godine bez odluke Upravnog odbora MIO-a uplatio mostarskom građevinskom poduzeću Vranica 145.000 njemačkih maraka na ime kupnje stana u zgradi zvanoj Ministarka, gdje su mu susjedi bili drugi visoki dužnosnici HDZ-a BiH - Miroslav Prce, bivši ministar obrane Federacije BiH, Damir Ljubić i Martin Raguž koji je uselio u stan od 190 četvornih metara.

Bender je, tvrdi naš izvor stan platio novcem koji je Vlada BiH izdvojila za plaćanje doprinosa za mirovinsko osiguranje. Riječ je o 5,450.000 maraka koje je Bender u ime MIOZ-a potkraj 1999. oročio u Hercegovačkoj banci, gdje se novcu gubi svaki trag. OHR-ova blokada Hercegovačke banke možda posluži Benderu kao izgovor za sumnjivu transakciju, no dokumenti u posjedu međunarodnih revizora ipak potvrđuju sumnje o nezakonitom djelovanju direktora MIO-a Mostar Na primjer, dopisom koji je pod brojem 01-392/0, 18. travnja 2001. MIO uputio federalnom ministarstvu financija Bender priznaje postojanje samo 2,5 milijuna oročenih sredstava, a o razlici od 2,950.000 maraka nema ni riječi.

U istom dopisu pod točkom 1. navodi se iznos sa stanjem na dan 20. ožujka 2001., od 3,597.242,65 maraka. Taj je novac, tvrdi se u revizorskim krugovima, dobiven fiktivnom prodajom mostarskog hotela Ero koji je prije privatizacije bio vlasništvo mirovinskog fonda BiH – hrvatskoj tvrtki HUP d.d. Zagreb, čiji je direktor i suvlasnik Anđelko Leko. Predsjednik u tom poslu bila je tvrtka Tuh-invest d.o.o. Mostar. Suštinski realiziranu prodaju Ere Bender će pokušati formalizirati na najavljenom natječaju 7. svibnja, na čije je ime već osiguran i iznos predviđen za troškove od 476.000 maraka.

Zbog nezakonitog rješenja o natječaju za prodaju hotela Ero, kao i zbog sumnjivih ugovora o zajmu ovih će se dana, kako doznajemo, o radu MIO-a Mostar i Ivana Bendera oglasiti Ured visokog predstavnika za BiH Wolfganga Petritscha. Antikorupcijski tim u uredu visokog predstavnika, osim ugovorima o kupnji Benderova stana i dokumentacijom o prodaji hotela Ero, raspolaže i podacima o nelegalnoj uplati MIO-a od 200.000 maraka Hrvatskoj zajednici Herceg Bosna, kojaje obavljena u srpnju 2000. bez znanja Upravnog odbora, ali uz sudjelovanje predsjednika UO-a Nikole Antunovića.

Fondacija HVO-a traži novac za razvojačene branitelje

Faksovi uglednijih hrvatskih poduzeća u Federaciji BiH ovih su dana preplavljeni zahtjevima fantomske Fondacije HVO-a, sa sjedištem u Širokom Brijegu, u kojoj se od njih zahtijeva da novčano na račun fondacije potpomognu zbrinjavanje nekoliko tisuća razvojačenih branitelja koji su na preporuku Hrvatskog narodnog sabora napustili vojarne i svoje dužnosti u federaciji BiH.

U dopisu poslanom na adrese stotinjak tvrtki u Federaciji BiH fondacija apelira na nacionalnu svijest sponzora i ukazuje na "tešku situaciju u kojoj su se zatekli hrvatski branitelji"?! Kako doznajemo, odaziv na tu okružnicu iz Širokog Brijega, iza koje stoji tvrdolinijaški vojni lobi, nije pretjerano velik. A kako iz Ministarsiva obrane F BiH svakodnevno stiiž vijesti o popunjavanju sastava vojske i novim ugovorima koje je već potpisalo približno 70 posto razvojačenih branitetja, ostaje pitanje o kome će se famozna Fondacija HVO-a doista brinuti i kod koga će završiti novac eventualnih sponzora? (G M.)