Novi list: 03. 05. 2001.

EPILOG SPORA OKO 50 MILIJUNA DEM VRIJEDNE MEHANIZACIJE “66. PUKOVNIJE”

Strojevi ostaju Herceg-Bosni

ZAGREB - Strojevi famozne 66. pukovnije kojom je zapovijedao general Ljubo Ćesić Rojs, za 50 milijuna DEM kupljeni novcem hrvatskih poreznih obveznika, ostat će u okrilju Kulturne zajednice Herceg-Bosne. Odluku je na preporuku Povjerenstva za rješavanje problema pukovnije donijela Vlada na zatvorenom dijelu svoje posljednje sjednice, potvrdio nam je jučer glasnogovornik MORH-a brigadir Dušan Viro.

Na Vladinu odluku koju je obznanio ministar obrane Jozo Radoš, u utorak je reagirao i predsjednik Stjepan Mesić, ističući kako se “kulturnim zajednicama ne darivaju strojevi nego knjige i diskete”. Država treba plaćati svoje račune i svoje radnike, a ne nekakave fantomske firme, dodao je Mesić.

Unatoč predsjednikovoj konstataciji i preporukama, Vlada pokušava odigrati drugu igru, čime se još jednom zaoštrava sukob na relaciji Banski dvori - Ured predsjednika. Očigledno je da Vlada na umu ima samo jedno - s generalom Rojsom i hercegovačkim poduzećem “Monitor M” u čijem će vlasništvu ostati strojevi, prebiti dug RH prema pukovniji budući da su svjesni činjenice kako ne mogu pobijediti u sporu protiv “Monitora”.

“Monitor” je, podsjetimo, u rujnu prošle godine tužio Hrvatsku zbog duga od otprilike 500 milijuna kuna na račun građevinskih radova obavljenih u Hrvatskoj, a nikad plaćenih. Strojevi i 2.500 zaposlenih u “66.” koji nikada formalno nisu pripadali snagama HV-a su, naime, na temelju usmenih HDZ-ovih naloga gradili ceste od Zagreba prema Rijeci, Varaždinu i Splitu, no njihov je najveći doprinos ratni bagerski “proboj” na Dinaru na koju su se “Rojsovim” stazama kasnije penjale postrojbe HV-a.

Kako je u vrijeme pokretanja tužbe izjavljivao Rojs, vrijednost tih radova daleko premašuje vrijednost tužbe, no čini se da je kakav-takav kompromis ipak postignut: dio duga Republike Hrvatske će se najvjerojatnije kompenzirati strojevima, a ostatak će ipak biti isplaćen u novcu. Potvrdu informacije jučer nismo uspjeli dobiti od Željka Olujića, Rojsovog odvjetnika u sudskom procesu, niti od generala, budući da su obojica na putu, no činjenica je da je o sporu nakon godine dana uporne šutnje, konačno progovorio ministar Radoš. Unatrag godinu dana od njega se, naime, mogao čuti samo odgovor kako Povjerenstvo ispituje odnose 66. pukovnije s hrvatskim institucijama, te da se traži najbolje rješenje. “Vijećanje” Povjerenstva je konačno urodilo odlukom koju je Vlada prihvatila kao najpovoljniju dvjesto milijuna kuna nepovratno odlazi u Kulturnu zajednicu Herceg-Bosnu.

B. MRVOŠ