Vjesnik: 03. 05. 2001.

WOLFGANG PETRITSCH, VISOKI PREDSTAVNIK MEĐUNARODNE ZAJEDNICE U BiH

Jelavićevi dani na političkoj sceni su odbrojani

HDZ BiH neprestano je gubio potporu - u prošlih pet godina izgubio je polovicu svojega biračkog tijela / Optužbe za uporabu sile u Hercegovačkoj banci dolaze od istih onih koji su organizirali okupljanje gomile, bacale kamenje, tukle i ozlijedile ljude / Rekao sam da u HDZ-u BiH postoje kriminalni elementi, a dosad nitko nije dokazao suprotno / I u Republici Srpskoj u tijeku je ustavna reforma, a osobno ću pratiti svaki njezin korak

ZAGREB, 2. svibnja - O najnovijem razvoju događaja u BiH, situaciji u Hercegovini i položaju Hrvata u BiH ekskluzivno za Vjesnik razgovarali smo s Wolfgangom Petritschem, visokim predstavnikom međunarodne zajednice u BiH.

• Čini se da posljednji događaji u Hercegovini sve više suprotstavljaju hrvatski korpus i međunarodnu zajednicu. Slažete li se s tim i kako to mislite zaustaviti?

- To je način na koji bi neke osobe iz HDZ-a željele predstaviti postojeću situaciju: hrvatski narod na jednoj, a međunarodna zajednica na drugoj strani. Međutim, to nije slučaj. Međunarodna zajednica nije imala mogućnost izbora jer su čelnici HDZ-a krenuli u smjeru koji bi se pokazao štetnim po Hrvate u Bosni i Hercegovini. Neke osobe iz čelništva ove stranke sanjaju o hrvatskoj državici u kojoj neće biti vladavine prava i koja će služiti njihovim vlastitim interesima. Upravo je HDZ bio taj koji je pokrenuo događaje, time što je odbio preuzeti svoju odgovornost, iako su mu na raspolaganju za sudjelovanje bila sva sredstva u pravnom i ustavnom okviru Bosne i Hercegovine.

• Ipak, želim Vas podsjetiti da je HDZ BiH, međutim, kakav god bio, izborni pobjednik na tom dijelu BiH i uživa plebiscitarnu podršku većine Hrvata iz Hercegovine.

- Upravo je suprotno: HDZ je neprekidno gubio potporu u BiH. Tijekom proteklih pet godina izgubio je 50 postoj svojega biračkoga tijela. Uz to, kao demokrat, ne vidim povezanost između broja osvojenih glasova i odbijanja sudjelovanja u radu institucija za koje ste se kandidirali. Bitno je upravo obrnuto: što imate veću potporu, veća je i vaša obveza da sudjelujete u organima vlasti. U suprotnom, to nazivam izdajom povjerenja koje vam je dalo vaše biračko tijelo.

• Koje mjere mislite poduzeti kako biste onemogućili funkcioniranje tzv. hrvatske samouprave u BiH?

- Bosna i Hercegovina može ići naprijed jedino jačanjem pravnih institucija i mi namjeravamo nastaviti aktivnosti koje poduzimamo u tom cilju. Nekoliko puta upozorili smo HDZ da međunarodna zajednica neće tolerirati paralelne institucije. Stoga su naše reakcije bile brze i odlučne.

• Je li, po Vašem mišljenju, uobičajeno da vojska s oružjem i na silu provaljuje u banke? Zbog čega se, uz pomoć sile i eksploziva, to učinilo u Hercegovačkoj banci?

- Dopustite mi da ovdje pojasnim nekoliko stvari: prije svega, nitko nije 6. travnja provalio u Banku. Drugo, u svakoj akciji u kojoj sudjeluju policijske snage, sudjeluju i neke naoružane jedinice. Treće, smatram da je prilično neobično što su osobe koje optužuju zaposlenike iz mog ureda za uporabu sile, iste one osobe koje su organizirale okupljanje gomile ispred ispostava Hercegovačke banke, koje su bacale kamenje i pretukle ljude, koji su svoju zadaću obnašali sukladno zakonu, i čak im prijetili oružjem. Dodao bih da su prijetnje oružjem bile upućene nenaoružanim osobama - djelatnicima Odjela informatičkih tehnologija. Zar ne mislite da je čudno da su ozlijeđene osobe bile među onima koje optužuju za uporabu sile? Podsjećam vas da smo čak morali evakuirati naše zaposlenike iz njihova ureda u Mostaru zbog toga što ih je okružila organizirana gomila.

• Jesu li u konkretnoj akciji pronađeni dokazi? Ako jesu, kakvi, koga oni optužuju, što će povodom toga učiniti OHR, Ured visokog predstavnika?

- Sve se moglo obaviti bez ikakvih poteškoća i Banka je mogla ispuniti svoje obveze u najkraćem mogućem roku. Na žalost, nakon 6. travnja postalo je očigledno da postoje neki ekstremisti koji su spremni stvoriti i više problema nego što su to činili do sada. Nadalje, ni jedan od direktora Banke nije bio spreman surađivati s privremenom upraviteljicom te je ona bila prinuđena osigurati Banku bez njihove potpore.

Prikupljeno je dosta različite dokumentacije koju je potrebno analizirati, ali postoje jasne naznake da je čelništvo HDZ-a u velikoj mjeri uključeno u nezakonite radnje. Postoje novčane transakcije za koje se ne zna gdje su završile. Između ostaloga, radi se i o 54 milijuna njemačkih maraka pomoći koje je dala Vlada Republike Hrvatske.

• Više su puta iz OHR-a na račun Ante Jelavića i HDZ-a dolazile optužbe o organiziranoj umiješanosti u kriminal. Dokazi su međutim, u pravilu izostajali. Imate li dokaze o tome i hoćete li ih prikazati?

- Rekao sam da u okviru HDZ-a postoje kriminalni elementi i do sada nitko nije dokazao suprotno. Događanja od 6. travnja pokazala su da su neke osobe spremne izvršiti čak i napad, držati taoce i prijetiti oružjem. Zar to ne pokazuje da nešto kriju?

• Hoćete li, kao visoki predstavnik, tražiti konkretno krivičnu odgovornost Ante Jelavića?

- Ne želim sudjelovati u spekulacijama, a utvrđivanje bilo čije krivične odgovornosti zapravo je zadaća kojom se bavi neovisno sudstvo, od kojega očekujemo poduzimanje odgovarajućih mjera. Čak i ako ne dijelim nečije političko mišljenje, osoba ima pravo da se brani kao i svaki slobodan čovjek, sve dok se optužbe ne dokažu.

• Mediji najavljuju Jelavićev bijeg u Hrvatsku. Hoće li međunarodna zajednica to zaustaviti, i kako?

- I tu se radi o čistoj spekulaciji.

• Jesu li točne tvrdnje da uskoro odlazite iz BiH? Koliko je osnovano pisanje kako je to dio navodnog dogovora o Jelavićevu povlačenju iz politike?

- Ne morate brinuti za moju budućnost u Bosni i Hercegovini. A glede budućnosti gospodina Jelavića, smatram da su njegovi dani na političkoj sceni odbrojani onoga dana kada je zajedno sa svojim suradnicima odlučio nametnuti ekstremistički smjer svojoj stranci. Govorimo o osobi koja je već prošlost. On je prekršio ustav države na čijem se čelu nalazio kao predsjednik. No, u svakom slučaju, moja budućnost u BiH nema nikakve veze s gospodinom Jelavićem.

• Zbog čega je međunarodna zajednica blagonaklona prema Republici Srpskoj koja sve više poprima obilježja države u državi, a s druge je strane kritična prema hrvatskom korpusu u BiH?

- Moram vas podsjetiti da će ustavna povjerenstva koja sam uspostavio, i u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj osigurati provođenje reforme entitetskih ustava kako bi Hrvati, Bošnjaci i Srbi po prvi put postali konstitutivni narodi u oba entiteta. Proces prihvaćanja ove reforme u RS bio je dug, a ja osobno pratit ću svaki korak koji će se poduzeti na provedbi ove ustavne reforme. Nema osnove za vjerovanje da su problemi u Republici Srpskoj postali sporedni. Povratak izbjeglih i dalje je spor, postoje naznake da se pojavljuje sve veća opstrukcija, i toga smo potpuno svjesni.

• Kakvom vidite budućnost BiH - kao nastavak Daytonskog projekta ili u nekom drugom obliku?

- Vidim Hrvate, Bošnjake i Srbe i Ostale kao jednakopravne konstitutivne narode u Bosni i Hercegovini, narode koji združeno grade zajedničku budućnost u još većoj Europi. Vidim Bosnu i Hercegovinu kao državu u kojoj njeni stanovnici mogu biti i Hrvati, Bošnjaci i Srbi a isto tako i građani Bosne i Hercegovine. Način na koji se to može postići, jest provedbom Daytonskog mirovnog sporazuma. Međutim, postoje načini i sredstva putem kojih zastupnici naroda u Bosni i Hercegovini mogu oblikovati svoj ustav i oblikovati svoju zemlju. Oni su slobodni da to i učine sredstvima koja su im na raspolaganju u okviru ustavnih rješenja, a jedno od tih sredstava je konsenzus.

Milan Jelovac