Vjesnik: 08. 05. 2001.

Kamenjem na Kleina i Lagumdžiju, autobusi u plamenu

BANJA LUKA/SARAJEVO, 7. svibnja - Više tisuća Srba u ponedjeljak je u Banjoj Luci spriječilo postavljanje kamena temeljca za obnovu Ferhat-pašine džamije srušene 1993. godine. Sat i pol prije svečanosti zakazane za 11.30, brojni prosvjednici okružili su prostor gdje je nekad bila Ferhadija, najstarija banjolučka džamija. Oni su spriječili pristup predstavnicima Islamske zajednice, brojnim diplomatima i djelatnicima međunarodnih organizacija oji su željeli sudjelovati na svečanosti.

Iz mnoštva su se čule pogrde na račun Bošnjaka i Islamske zajednice. Zapaljeno je nekoliko vjerskih zastava, među kojima i ona Islamske zajednice. Iz mase koja je neprestano pjevala srpske nacionalističke pjesme i uzvikivala pogrde na račun Bošnjaka, bacani su kamenje i jaja. U izgredima koji su nastavljeni i popodne, zapaljeno je sedam autobusa koji su dovezli bošnjačke prognanike. Razbijen je i službeni automobil u kojem je bio ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija. Njegov automobil pogođen je kamenom bačenim iz mase. Razbijeno je zadnje staklo no sâm Lagumdžija nije ozlijeđen. No, ministar je morao potražiti zaklon u prostorijama Islamske zajednice koje je okružilo više tisuća Srba. U tim prostorijama našli su se i voditelj misije Ujedinjenih naroda u BiH Jacques Klein, američki veleposlanik u BiH Thomas Miller, britanski veleposlanik Graham Hand te više desetaka ostalih diplomata.

Policajci Republike Srpske, među kojima su bili i pripadnici postrojbi za posebne namjene, nisu uspjeli spriječiti kamenovanje malobrojnih uzvanika koji su se probili do mjesta gdje je trebao biti položen kamen temeljac. Šef banjolučke policije Vladimir Tutuš izjavio je novinarima da su bile poduzete sve potrebne mjere na osiguranju skupa, a izgrede je pravdao činjenicom da je »teško kontrolirati toliku masu«. Ustvrdio je da je 300 policajaca učinilo sve što je bilo u njihovoj moći ne bi li spriječilo teže posljedice, te da su pritom trojica policajaca lakše ozlijeđena. Misija Ujedinjenih naroda u BiH procjenjuje, međutim, da srpska policija nije poduzela sve što je mogla. »Zasad možemo reći da je bila samo djelomice uspješna«, izjavio je Hini Douglas Coffman. Na mjesto incidenta u Banjoj Luci došao je i premijer Republike Srpske Mladen Ivanić, pokušavajući smiriti prosvjednike i spriječiti širenje nasilja. U središtu Banje Luke raspoređeno je više desetaka vozila SFOR-a, no pripadnici Stabilizacijskih snaga još nisu reagirali. (Hina)