Vjesnik: 09. 05. 2001.

Iza nasilja u Banjoj Luci stoji Karadžić

BANJA LUKA, 8. svibnja - Bosanski i zapadni dužnosnici optužili su u utorak Radovana Karadžića, već optuženog za ratne zločine u BiH i njegovu nacionalističku stranku za poticanje srpskih nemira do kojih je došlo povodom obnove džamija u Republici Srpskoj.

»Indikacije govore da nitko drugi nego Karadžić i njegovi drugovi stoje iza vandalizma u Trebinju i Banjoj Luci«, rekao je potpredsjednik bosanskog parlamenta Sejfudin Tokić.

U posljednja tri dana bosanskosrpski nacionalisti onemogućili su održavanje dviju svečanosti kojima se željelo obilježiti početak obnove džamija stradalih u ratu od 1992-95. u Trebinju i Banjoj Luci, gradovima u Republici Srpskoj.

Vrhovni islamski čelnik u BiH Mustafa efendi Cerić izjavio je da je jasno da su prosvjedi bili unaprijed organizirani optuživši za njih Radovana Karadžića.

Slično tvrdi i britanski veleposlanik Graham Hand, koji je i sâm bio među dužnosnicima koje su u ponedjeljak u Banjoj Luci blokirali u jednoj zgradi ljutiti Srbi prijeteći im suzavcem, kamenjem i jajima. On je izjavio da za nasilje krivi Srpsku demokratsku stranku (SDS), koju je 1990. osnovao Karadžić. »Ne krivim samo jednu osobu, nego SDS koja je jasno poticala cijeli događaj«, rekao je Hand za dnevnik Nezavisne novine.

Iako se u utorak mir vratio u Banju Luku nakon nemira kojima je dan prije spriječeno postavljanje temelja za Ferhat-pašinu džamiju, vlada Republike Srpske strahuje od novih međuetničkih podjela kojima bi se ozbiljnije mogao narušiti šestgodišnji mir. Prema podacima banjolučke policije, u nemirima u kojima je u ponedjeljak oko 4000 Srba napalo nekoliko stotina Bošnjaka okupljenih na svečanosti početka radova na džamiji, uništenoj u ratu od 1992. do 1995. godine, ranjeno je 30 osoba.

Nekoliko predstavnika međunarodne zajednice, članovi vlade BiH, ministri RS te 300 Bošnjaka ostali su blokirani osam sati u zgradi Islamske zajednice, u blizini mjesta gdje se obnavlja džamija. Od dužnosnika međunarodne zajednice nazočni su bili izaslanik glavnog tajnika UN-a Jacques-Paul Klein, američki i britanski veleposlanici Thomas Miller i Graham Hand, predstavnici Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), UNHCR-a i dužnosnici Ureda visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, te ministar vanjskih poslova BiH Zoran Lagumdžija.

»Taj će događaj ozbiljno narušiti međunarodnu poziciju RS, a ne vjerujem da je za to bilo potrebe«, rekao je premijer RS Mladen Ivanić. »Nešto se ipak dogodilo i mi moramo snositi posljedice«, dodao je. Svoje ostavke su ponudili ministar unutarnjih poslova RS Perica Bundalo i šef policije u Banjoj Luci Vladimir Tutus.

Odgovornost za izgrede i teško nasilje koje se u ponedjeljak dogodilo u Banja Luci snose isključivo vlasti Republike Srpske i one moraju otkriti i kazniti organizatore i izravne počinitelje, stajalište je međunarodnih organizacija koje djeluju BiH.

Glasnogovornik SFOR-a u Sarajevu Andrew Coxhead potvrdio je da su pripadnici stabilizacijskih snaga bili pripravni regirati »ako bi takvo što bilo potrebno«.

Sarajevski su mediji zbivanja u Banja Luci opisali kako najdramatičnije izgrede još od potpisivanja Daytonskog sporazuma. Sva tri sarajevska dnevna lista - Oslobođenje, Dnevni avaz i Jutarnje novine - osvanuli su s naslovnicama koje opisuju »divljanje fašizma i srpskog nacizma u Banja Luci«. Sličnim rječima izgrede su osudile i gotovo sve političke stranke sa sjedištem u Sarajevu. (AFP/Hina)