Novi list: 15. 05. 2001.

U HT-u SE U TAJNOST1 SASTALI IVICA MUDRINIĆ, GORAN GRANIĆ I PREDSTAVNICI HT-a

U srpnju poskupljuju telefonski razgovori

Pretplata će iznositi 70 kuna, skuplji će biti županijski razgovori, a pojeftinit će međunarodni pozivi

ZAGREB - Prema neslužbenim informacijama iz krugova bliskih Hrvatskom telekomu, prije nekoliko dana u HT-u je održan sastanak na kojem je dogovoreno da će ta tvrtka, najvjerojatnije početkom srpnja ove godine, poskupiti usluge, odnosno izjednačiti cijenu županijskih impulsa s cijenom međužupanijskih impulsa, dok će međunarodni telefonski razgovori pojeftiniti. Na tom, po svemu sudeći, neslužbenom sastanku, našli su se Ivica Mudrinić, predsjednik HT-ove uprave, predstavnici Deutsche Telekoma, kao HT-ovog strateškog partnera, ali i potpredsjednik Vlade Goran Granić. U Granićevom uredu u Vladi jučer smo, međutim, dobili informaciju kako u njegovom prošlotjednom rasporedu nije zabilježen nikakav sastanak u HT-u, a “neobično bi im bilo da u HT odlazi Granić budući da je predsjednik nadzornog odbora te tvrtke Slavko Linić”.

No kako tvrde neslužbeni izvori, Mudrinić, Granić i predstavnici DT-a, koji smjera kupiti preostalih 16 posto dionica HT-a i tako doći u njegov većinski posjed, postigli su visok stupanj suglasnosti oko promjene cijena telefonskih usluga, o čemu se govori unatrag više mjeseci. Kako je zaključeno, početkom srpnja bi trebala biti uvedena jedinstvena cijena minute telefonskog razgovora, jednaka za cijelu Hrvatsku, dok bi međunarodni impulsi pojeftinili za otprilike 50 posto. Ukidanje dvije različite zone u unutarnjem automatskom telefonskom prometu i stvaranje jedinstvene zone, po svemu sudeći, predstavlja uvertiru u daljnju privatizaciju HT-a jer, želi li se ostatak HT-a pretvoriti u što ljepšu udavaču, poskupljenje domaćih telefonskih usluga je neizbježno.

Ulazak u WTO, naime, nalaže pojeftinjenje međunarodnih telefonskih usluga, što bi HT-u, smatraju u tom poduzeću, donijelo manje prihode. “Gubitak”, a zapravo samo smanjenu dobit, HT će nadoknaditi poskupljenjem domaćih usluga, i to na način da će potrošač međužupanijski impuls plaćati koliko i županijski, pri čemu će trajanje impulsa biti skraćeno. To znači da će ubuduće plaćati svaku minutu razgovora (kao i započetu minutu), dok sada županijski impuls po cijeni od 0,22 kune traje tri, četiri ili šest minuta, ovisno o vremenu u kojem se zove, dok međužupanijski impuls traje 36, 48 ili 72 sekunde, također ovisno o dnevnom, večernjem ili noćnom terminu poziva. Na sastanku je, kako saznajemo, predloženo i povećanje telefonske pretplate, no nije rečeno koliko. Prema informacijama koje su se mogle čuti prilikom prvih govorkanja o poskupljenju TK usluga u travnju, pretplata će vjerojatno iznositi oko sedamdeset kuna. U moru poskupljenja, besplatan će biti samo ispis telefonskih poziva, zaključeno je na sastanku.

Pojeftinjenje međunarodnih impulsa, iako ugodna vijest, hrvatskim građanima ne znači puno budući da rijetko koji od njih ima naviku zvati, primjerice, američke rodake. Uzme li se u obzir i to da Amerikanca minuta poziva sa Zagrebom košta dvije kune, a da Zagrepčanin minutu razgovora s Amerikom plaća 12 kuna, pojeftinjenje veseli još manje. Nepotrebno je pritom ponavljati da BDP po glavi hrvatskog stanovnika iznosi 4.250 američkih dolara godišnje, dok je BDP po Amerikancu 31 tisuću dolara.

B. MRVOŠ