Vjesnik: 17. 05. 2001.

Tisuću svjedoka protiv generala Jaruzelskog

Pojavljivanje 77-godišnjeg Wojciecha Jaruzelskog u sudnici rezultat je višegodišnjeg nastojanja državnog tužilaštva da komunistički vođa odgovara za krvavo gušenje radničke pobune 1970. godine / Započeo sudski proces i protiv Czeslawa Kiszczaka, prvog čovjeka represivnog aparata komunističke Poljske

VARŠAVA, 16. svibnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Glavni krivci za zločine komunističkog doba ponovo su u Poljskoj sjeli na optuženičke klupe. Nakon što je u utorak u Varšavi počelo suđenje zadnjem komunističkom vođi generalu Wojciechu Jaruzelskom, u srijedu se u sudnici u svojstvu optuženog našao jedan od njegovih nekadašnjih najbližih suradnika i prvi čovjek represivnog aparata komunističke Poljske, general Czeslaw Kiszczak. Iako je njihovo ponovno dovođenje na optuženičku klupu u razmaku od jednog dana slučajna podudarnost, ona dobro svjedoči o nastojanju Poljaka da se, makar i jedanaest godina nakon pada komunizma, ne ostave nekažnjeni najveći zločini komunističkog doba.

Pojavljivanje 77-godišnjeg Jaruzelskog u sudnici rezultat je višegodišnjeg nastojanja državnog tužilaštva da komunistički vođa odgovara za krvavo gušenje radničke pobune 1970. godine u Gdansku i Szczecinu kad su poginule 44 osobe, a nekoliko je stotina ranjeno. Istraga o tom događaju traje još od 1990. godine, no suđenje dugo nije moglo započeti iz proceduralnih razloga, među ostalim zato što se Jaruzelski i drugi optuženi nisu pojavljivali u sudnici pozivajući se na loše zdravstveno stanje i visoku životnu dob. Jaruzelski je čak bio izuzet iz prvog procesa koji je započet prije tri godine, no na zahtjev tužilaca - kao i na inzistiranje političara vladajuće desnice koji su ukazivali na povećanu aktivnost generala kad se češće počeo pojavljivati u medijima - liječnički je konzilij dopustio suđenje komunističkom vođi, pod uvjetom da se ono prenese iz Gdanska u Varšavu gdje Jaruzelski stanuje.

Sam je Jaruzelski, kako je izjavio, »sa zadovoljstvom« primio odluku Vrhovnog suda o prenošenju suđenja u glavni grad. Komunistički vlastodržac smatra da će proces pokazati da je nevin. Državno tužilaštvo tvrdi, međutim, da je upravo on glavni krivac za tragične događaje 1970. godine, kad su za vrijeme građanskih protesta i štrajkova izazvanih poskupljenjima živežnih namirnica jedinice vojske i policije otvorile vatru na demonstrante, te ga tereti da je kao ministar obrane dao odobrenje za otvaranje vatre po demonstrantima. Uz Jaruzelskog, na optuženičkoj klupi nalaze se tadašnji zamjenik premijera te osam generala. Svima prijeti kazna doživotnog zatvora.

Mnogi promatrači procjenjuju da bi suđenje Jaruzelskom moglo potrajati čak petnaestak godina, kako zbog velikog broja svjedoka - samo tužitelji traže saslušavanje njih tisuću - tako i zbog visoke dobi optuženih. Sudski su liječnici odlučili da zbog slabog zdravstvenog stanja Jaruzelskog sudske rasprave neće moći trajati dulje od četiri sata dnevno, te će na njegov zahtjev moći biti prekidane.

Osim suđenja Jaruzelskom, veliko zanimanje pobuđuje također proces generalu Kiszczaku, zadnjem komunističkom ministru unutarnjih poslova kojem se sudi za smrt devetorice rudara štrajkaša 1981. godine, prvih dana nakon što su komunističke vlasti uvele u Poljskoj izvanredno stanje. Mnogi smatraju da su oba započeta procesa vjerojatno zadnji pokušaj da se osudi dvojicu nekadašnjih komunističkih čelnika. Promatrači međutim ukazuju i na dosadašnju nevoljkost dijela poljske političke elite da se sudi dužnosnicima komunističkog sustava. To proizlazi iz specifičnog načina na koji je u Poljskoj došlo do pada totalitarnog režima, kad je za Okruglim stolom došlo do povijesnog kompromisa komunista s Lechom Walesom i njegovim sindikatom Solidarnost i time omogućen miran prelazak u demokraciju.

Marko Olenković