Večernji list

N/r glavnoj urednici gđi. Ružici Cigler

Zagreb, 21.5.2001.

Poštovana gospođo Cigler,

čestitamo Vam na izboru za novu glavnu urednicu Večernjeg lista. Nadamo se da ćete fair, objektivno i redovito popratiti vijesti i politiku iz Hrvatske stranke prava 1861. koja se protivi svim ekstremno lijevim i desnim političkim opcijama, zalažući se za demokraciju i nacionalna i ljudska prava u Hrvatskoj.

TEMA: Kritika komentara Željka Krušelja

Kritiziramo komentar Željka Krušelja, objavljen 21.5. ove godine u “Večernjaku” pod naslovom: “Račanov udar na Republiku Srpsku”. Gosp. Krušelj pohvalno piše o nedavnoj Račanovoj izjavi da “Republiku Srpsku treba ukinuti”. Račan da se, po Krušelju, nadovezao na Budišin prijedlog o ukidanju entiteta u BiH.

Gosp. Krušelj, koji često piše kritike znanstvenih radova domaćih povjesničara, nije uvažio povijesne činjenice, naprotiv, prešućuje ih i time iskrivljava povijest, te po njemu povijesni odnos Republike Hrvatske prema Bosni i Hercegovini počinje s Račanom i Budišom plus Franjom Tuđmanom. Kruševljev komentar mogao bi se svesti pod narodnu poslovicu: “Ono što je babi milo to joj se snilo”, dok istina izgleda ovako: Dok je Slobodan Milošević s prvim hrvatskim Predsjednikom dogovarao i ugovorio podjelu Republike Bosne i Hercegovine, Budiša je 1993. u Washingtonu branio takvu za Hrvatsku pogubnu Tuđmanovu politiku. Račan je po Tuđmanovom dolasku iz Karađorđeva i Tikveša 1991. odmah od predsjednika RH bio upoznat s podjelom susjedne države, i kao predstavnik tadašnje oporbe nije ni prstom mrdnuo da bi ublažio kobne posljedice za hrvatski narod. Za razliku od njih trojice je Dobroslav Paraga (HSP) aktivno branio nezavisnost Republike BiH i stvorio savez Hrvata i bosanskih Muslimana protiv velikosrpske agresije. Nakon što je Daytonskim sporazumom 1995. uz asistenciju Zapada Republika BiH ukinuta i stvorena BiH dvaju entiteta, Paragin HSP je kao jedini politički subjet u RH kritizirao Daytonski sporazum uspoređujući ga s Muenchenskim sporazumom iz 1938. kada je Zapad s Hitlerom podijelio Republiku Čehoslovačku. Čak ni Izetbegovićev SDA nije u zaštitu RBiH napravio ono što je Paragin HSP napravio: pravaši su Ustavnom sudu BiH podnijeli ustavnu tužbu kojom su kao protuustavnim smatrali odluku o osnivanju dva entiteta u BiH. Republiku Srpsku se u Hrvatskoj stranci prava 1861. uvijek smatralo fašističkom tvorevinom te smo ju uvijek titulirali tako zvanom i pod navodnicima “RS”.

Suma sumarum: Sve što Račan i Budiša danas pričali o vanjskoj politici Paraga je već davno rekao, i što je još važnije, djelima pokazao da ekstremna ljevica i desnica u Hrvatskoj cijelo jedno desetljeće kaska za pravaškom politikom. Čak je i NATO kasnio 10 godina u stvaranju antivelikosrpske koalicije koju su, pokojni Ante Paradžik, i Dobroslav Paraga stvorili 1990. godine. Nadamo se da će u budućim komentarima g. Krušelj uzeti u obzir sve ovdje iznijete povijesne činjenice, i da će ova kritika biti i objavljena.

Goran Jurišić, URED ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU