Vjesnik: 23. 05. 2001.

Poljska odustala od prijema u EU 2003.

VARŠAVA, 22. svibnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Poljska vlada, koja je dosad uporno inzistirala da prvi krug proširenja Europske unije uslijedi 2003. godine, priznaje da je taj termin postao nerealan. Novi stav poljske vlade službeno je u Bruxellesu, u utorak, predsjedatelju Europske komisije Romanu Prodiju prenio poljski premijer Jerzy Buzek napomenuvši kako Poljska očekuje da će se u Uniji naći 2004. godine. Odustajanje od 2003. veže se uz tempo pregovora o članstvu, koji je sporiji od očekivanog. Poljska bi u najboljem slučaju mogla iduće godine završiti pregovore.

Još su početkom godine poljski političari bili optimistički raspoloženi. No, pokazalo se, da će umjesto očekivanog zatvaranja dodatnih 11 tematskih cjelina, poljskim pregovaračima uspjeti u najboljem slučaju dogovoriti njih sedam. Nakon toga bi imali tek dvadeset od 29 područja acquis communitaire usklađenih s Unijom.

Odustajanje od 2003. ovih je dana glavni predmet rasprava u poljskim medijima, no čini se da među građanima nije izazvalo veće iznenađenje. Poljaci se ionako sve češće opredjeljuju za kasniji nego za raniji ulazak u Uniju, ako bi se to vezalo uz nešto povoljnije uvjete članstva.

U Poljskoj su sve svjesniji da treba izabrati između dva moguća rješenja: ući što prije u Uniju tako da se pristane na uvjete koje postavlja Bruxelles, ili boriti se za određene privilegije riskirajući da se integracija odulji. U svezi s planiranim kasnijim ulaskom u EU, poljska vlada najavila je da će revidirati programe prilagođavanja Unijinim zahtjevima na onim područjima koja od Poljske iziskuju najveća ulaganja. Po svemu sudeći, službena Varšava usporit će ispunjavanje ekoloških standarda, učvršćivanje poljske istočne granice i gradnju autocesta, investicije koje poljski proračun ne može izdržati bez pomoći EU.

Buzek je u utorak razgovarao u Bruxellesu i o budućim Unijinim dotacijama za siromašnije regije. Kako je istaknuo, Poljska bi htjela, s obzirom na civilizacijski jaz među zemljama kandidatima i sadašnjim članicama EU, da dotacije po stanovniku budu više u novim članicama. Budući da je bruto domaći proizvod Poljske i ostalih kandidata nevelik, poljski pregovarači predlažu da se ukine gornja granica pomoći od četiri posto BDP-a koja sada obvezuje.

Marko Olenković