Vjesnik: 23. 05. 2001.

Beograd nudi podjelu Kosova na dva entiteta

U srpskom entitetu, koji bi bio pod zaštitom vojske i policije, bila bi većina spomenika povijesti i kulture, a u albanskome, pod zaštitom međunarodnih snaga, većina albanske populacije / Nejasno je li podjela na srpski i albanski dio utemeljena u ustavnom okviru za Kosovo

ZAGREB, 22. svibnja - Prijedlog jugoslavenskog koordinatora za jug Srbije i potpredsjednika vlade Nebojše Čovića o podjeli Kosova na entitete izaziva brojne komentare u srbijanskoj javnosti. Ocjenjuje se da je riječ o podjeli Kosova na srpski i albanski dio, uz pitanje je li taj prijedlog utemeljen u ustavnom okviru za Kosovo što ga je ovih dana u Prištini iznio šef UNMIK-a Hans Haekkerup. Zastupnici skupštine Srbije raspravljat će 28. svibnja o privremenom kosovskom ustavu, kako mnogi već zovu predloženi dokument međunarodne zajednice.

Čović je predložio da u srpskom entitetu bude većina spomenika povijesti i kulture, a u albanskome većina albanske populacije. Srpski entitet bio bi pod zaštitom jugoslavenske vojske i policije, a albanski pod zaštitom međunarodnih snaga. Istodobno se izjasnio protiv izdvajanja Kosova iz Srbije i SRJ napominjući da je njegova ideja utemeljena na potrebi da se nađe kompromis između sukoba dva prava - srpskog povijesnog i albanskog etničkog prava na Kosovu. »Ni jedni ni drugi ne mogu ići s maksimalističkim zahtjevima i moraju shvatiti da nitko nema vlasništvo nad cijelim Kosovom«, objasnio je Čović ocjenjujući da se s njegovom formulom može doći do multietničkog Kosova.

»Čovićev prijedlog je u duhu regionalizacije Kosova, ali demantiram sve koji misle da je to ponuda o nagodbi«, izjavio je predsjednik kluba zasupnika DOS-a Čedomir Jovanović i u beogradskom Glasu javnosti istaknuo kako »ovaj parlament neće slijediti logiku Karađorđeva s početka devedesetih godina kad su teritoriji dijeljeni, a narodi raseljavani«. Čelnici kosovskih Srba drže da je Čovićev prijedlog ozbiljan i da je predloženo rješenje mnogo bolje od postojećeg stanja na Kosovu. Koordinator Političkog odbora za obranu sjevernog Kosova Milan Ivanović tvrdi da je kantonizacija Kosova jedini trajni oblik rješenja i predlaže pet kantona. Savjetnik predsjednika SRJ Predrag Simić izjavio je za beogradske medije kako je interes vladajuće politike da se održi postojeće stanje, ali pod uvjetom da se zaštite interesi Srba, te da je kosovski ustav »stvar daleke budućnosti«, a međunarodna zajednica »samo privremeno na Kosovu«. Dnevnik Danas konstatira da Čovićev prijedlog podsjeća na ideju liberalnih beogradskih nacionalista o podjeli Kosova, staru nekoliko godina, ali da je u pitanju znatno elastičniji pristup.

Bivši politički čelnik kosovskih Albanaca Adem Demaqi upozorio je kako Čovićev prijedlog da na Kosovu budu stvorena dva entiteta - srpski i albanski - kompromitira napore novih vlasti u Beogradu da se pred svijetom pokažu kao pobornici mira. »Takav prijedlog može dovesti do novog krvoprolića, jer će se tada Albanci uvjeriti da su napori Srbije da se još jednom vrati na Kosovo u hegemonističkom obliku konkretni«, izjavio je Demaqi za Televiziju Kosovo.

Vesna Fabris Peruničić