Novi list: 24. 05. 2001.

SINDIKALISTI OŠTRO UZVRAĆAJU LINIĆU KOJI NAJAVLJUJE SUŽAVANJE RADNIČKIH PRAVA

Vlada želi kolonizirati hrvatske radnike

Svi sindikalni čelnici naglašavaju kako je istina da i Svjetska banka i MMF smatraju kako je razina radničkih prava u Hrvatskoj previsoka. Međutim, kada se govori o preprekama za rad u Hrvatskoj, na prvo mjesto ne stavljaju prava radnika, već neuređeno zakonodavstvo i kompliciran pravni sustav

Piše: Gabrijela GALIĆ

ZAGREB - Trajanje otkaznog roka i visina otpremnina radnicima elementi su Zakona o radu koji će se mijenjati. Radnike, pak, prema onom što je Slavko Linić, potpredsjednik Vlade, najavio američkim gospodarstvenicima, sužena radno-socijalna prava očekuju s početkom 2002. godine. Gospodarski sindikati vrlo su oštro komentirali najave smanjenja radničkih prava tim više što po tko zna koji put, za namjere Vlade saznaju iz tiska, a ne od svojih socijalnih partnera.

“Najlakše je voditi državu na način da se poduzeća koja ne isplaćuju plaće šalju u stečaj. Najlakše je puniti proračun prodajom javnih poduzeća. Tako je državu vodila i bivša vlast. Ova, pak, još i prodaje hrvatskog čovjeka, pa stranim poduzetnicima poručuje - mi ćemo obespraviti radnika, a vi onda dodite zarađivati na njemu. Stalno zabijaju glavu u pijesak, a onda će ih netko zašiljiti”, neuobičajeno oštrim riječima komentirao je najavu sužavanja radničkih prava Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata. Da će sindikati ustati u obranu svih zatečenih prava, poručuje Davor Jurić, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske. “Prava radnika u Hrvatskoj u ovom trenutku nisu prepreka ulasku bilo kojeg kapitala, pa niti američkog”, veli Jurić dodajući kako su i sindikati svjesni potrebnih reformi, ali one se ne mogu prelamati na leđima radnika.

“Nisam iznenađen. Radnici previše traže. Traže radna mjesta, traže plaću i još takvu plaću da od nje mogu živjeti. Zato treba fleksibilizirati tržište rada pa da radnik iz Slavonskog Broda putuje na posao u splitsko brodogradilište, te da taj put financira iz svoje plaće”, rezignirano komentira Zdenko Mučnjak, predsjednik Hrvatske udruge sindikata. Za njega je najava smanjivanja prava radnika u potpunosti u skladu s politikom Vlade “Protivimo se reformama Vlade jer uopće nije utvrđen njihov cilj izuzev jednog - kolonizacije hrvatskih radnika”, reći će Mučnjak.

“Vlada nezaposlenima poručuje kako oni posla nemaju jer zaposleni imaju prevelika radna prava. Ali nezaposlenima ne objašnjava što će imati kada se zaposle u tom fleksibilnom tržištu koje se najavljuje”, tvrdi Sever dodajući kako je istina da europske zemlje smanjuju radna prava, ali je i istina da te zemlje imaju i sigurniji sustav zapošljavanja no što ga ima Hrvatska.

Svi sindikalni čelnici govoreći o smanjenju radničkih prava, naglašavaju kako je istina da i Svjetska banka i MMF naglašavaju kako je razina radničkih prava u Hrvatskoj previsoka. Međutim, kada te institucije, ali i strani poduzetnici govore o preprekama za rad u Hrvatskoj, na prvo mjesto ne stavljaju prava radnika, već neuređeno zakonodavstvo i kompliciran pravni sustav. Uostalom, svi strani poduzetnici koji su odustali od posla u ovoj zemlji, odustali su zbog “papirnatih zavrzlama” i teškog ishođenja razno-raznih dozvola, a ne zbog zaštite radnika.