Večernji list: 24. 05. 2001.

NAKON NAJAVE ODLASKA IZ BiH AMERIČKOG MINISTRA OBRANE

Povlačenje SAD-a ugrožava mir

Odlazak Amerikanaca iz sastava SFOR-a, a koga je već počeo ozbiljno spominjati ministar obrane Donald Rumsfeld, dovest će u pitanje spremnost na ostanak ostalih država čije trupe sudjeluju u međunarodnim mirovnim snagama u BiH, a cijeli posao provedbe mira ostaviti nezavršenim, upozorava najnovija analiza Međunarodne krizne skupine, ponavljajući jednake poruke s različitih strana Starog kontinenta.

Istog mišljenja su i šef Vojnog komiteta NATO-a Guido Venturoni, austrijska ministrica vanjskih poslova Benita Ferrero-Valdner, predsjedavajući NATO-ovom Parlamentarnom skupštinom Rafael Estrella te Vlada BiH. U slučaju preranog napuštanja terena ostat će praznina koja stvara prostor za obnavljanje neprijateljstava, "što je jedna od lekcija raspada Jugoslavije", ističe analiza.

Smanjivanje SFOR-ove operativne moći pridonijelo bi nadalje jačanju nacionalističkih ekstremista s kojima je posljednjih tjedana bilo prilično problema, od Mostara i Trebinja do Sarajeva i Banje Luke. Povlačenje bi utjecalo i na NATO-ovu koheziju dajući argumente zagovornicima od NATO-a nezavisnih europskih snaga, čime bi se NATO "fragmentirao". Napokon, SFOR je dužan "ispuniti vlastite uvjete reduciranja trupa" dogovorene lani. Zadnja je tajna uspjeha - ili u suprotnome neuspjeha - uz SFOR-ov ostanak na terenu i s Amerikancima, intenzivnije hvatanje osoba optuženih za ratne zločine, stoga "ni SAD ni Velika Britanija ne bi smjeli dovesti u pitanje misiju u BiH nastavkom nesrazmjernog smanjivanja broja ljudi i kapaciteta".

BRUXELLES Lada Stipić-Niseteo