Večernji list: 24. 05. 2001.

DIPLOMATSKI PRITISAK U NADMETANJU ZA HRVATSKE HOTELE

SAD traži da Gadafijev kapital ne uđe u Hrvatsku

Američko veleposlanstvo u Hrvatskoj poslalo Vladi upozorenje da će svojim turistima i poslovnim ljudima preporučiti da zaobilaze cavtatsku "Croatiju" ako je preuzme libijski kapital sadržan u malteškoj ponudi

Malteška hotelijerska korporacija "Corintia" i njezino društvo za investicije Internacional Hotel Investment (IHI) pri kraju su dvogodišnjeg nastojanja da u dubrovačkoj regiji kupe velik i značajan hotel nakon kojeg namjeravaju osnovati svoj hotelski lanac na Jadranu akvizicijom još nekoliko hotela poput Haludova, hotela Split i još nekih. Maltežani su se potrudili ući na hrvatsko tržište odličnom ponudom za cavtatski hotel "Croatiju", nudeći za 60 posto dionica nominalnu cijenu od 135 milijuna kuna. Uz to predviđene su trenutne investicije od 20 milijuna maraka kako bi se hotel dosegnuo najvišu kategoriju od pet zvjezdica, što je inače standard za hotele kojima "Corinthia" upravlja na Malti, zemljama Sredozemlja i Srednje Europe.

Znajući koliko je "Corinthiji" stalo da krene u poslove na Jadranu, Fond za privatizaciju u dodatnim je pregovorima pritisnuo Maltežane da osim dobre cijene za dionice preuzmu i dio dugova hotela. Financijski je dio gotovo dogovoren i Upravni odbor HFP-a i Vlada trebali bi se uskoro izjasniti o toj ponudi.

No priča s "Corinthijom" i "Croatijom" možda je još daleko od završetka jer od početka te potencijalne privatizacije traju nagađanja o tome čiji se kapital krije iza malteške hotelske korporacije. Hrvatskim pregovaračima Maltežani su otvoreno rekli da oko 40 posto udjela u "Chorinthiji" od 1974. godine drži jedan libijski fond, koji ne sudjeluje u upravljanju tvrtkom. Ta činjenica vjerojatno u Hrvatskoj ne bi nikoga brinula jer je riječ o malteškoj tvrtki, a ne libijskoj. Ali stanovitu nervozu u Vladu je unijelo pismo američkog veleposlanstva u Zagrebu u kojem se hrvatskoj strani posredno sugerira da odbije tu ponudu upozorenjem da će veleposlanstvo američkim turistima i poslovnim ljudima koji dolaze u Hrvatsku preporučiti da ne odsjedaju u "Croatiji" i drugim hotelima kojima Maltežani eventualno uspiju ovladati. Amerikanci naime imaju stroge sankcije prema Libiji nakon rušenja Pan Am-ova aviona nad škotskim gradom Lockerbiem.

No bez obzira na na taj lagani diplomatski pritisak, Vlada će se teško odlučiti naprasno odbiti malteškoga investitora. To više što takvih hotelijera zainteresiranih za jadranske destinacije nema previše, a pogotovo nema američkih. Osim toga, lani je MMF održao svoju godišnju konferenciju u "Corinthijinu" hotelu usred Praga, što hrvatsku stranu i formalno oslobađa od bilo kakvih strahova da Gadafijev kapital "pusti" u Cavtat.

S. Mlinarević