Vjesnik: 25. 05. 2001.

Britanski tajni agenti špijuniraju stranke

I novinari su se tajno infiltrirali u stranačke stožere i otkrili kako oni nastoje manipulirati medijima

LONDON, 24. svibnja (Od Vjesnikove dopisnice) - Bojazan da će britanska predizborna kampanja biti predvidljiva i dosadna - zato što su laburisti jaki favorit - pokazala se neosnovanom. Prošlog tjedna došlo je do nekoliko incidenta u kojima su birači vikali na političare ili ih gađali jajima, a sada temperaturu podižu optužbe da su se britanski tajni agenti infiltrirali u jednu od manjih stranaka. Televizija je za to vrijeme uspjela ubaciti vlastite novinarske infiltratore u sve glavne stranačke stožere.

Tvrdnja o ubacivanju tajnih agenata u jednu od stranaka potječe od konzervativnog prvaka lorda Tebbita, koji sada traži i pokretanje istrage. Taj nekadašnji ministar u vladi Margaret Thatcher izjavio je za BBC da je infiltrirana Stranka za nezavisnost Ujedinjenog Kraljevstva (čija je engleska kratica UKIP). Riječ je o protueuropskoj stranci koja se bori za izlazak Britanije iz EU. Tebbit tvrdi da su se u UKIP učlanila dva bivša agenta britanskih tajnih službi koji su ostali u dosluhu sa svojim organizacijama. Tajne službe žele, tvrdi lord, da kandidati UKIP preotmu konzervativcima dio euroskeptičnih glasova. Time bi se, navodno, htjelo još više oslabiti izglede Konzervativne stranke - koja ionako nema ovaj put šanse da pobijedi. Tajne službe žele da konzervativci prođu što lošije na izborima kako bi naudile njihovom sadašnjem euroskeptičnom vodstvu - i ojačale snagu proeuropskog krila u stranci, tvrdi lord Tebbit.

On je uz ostalo izjavio za BBC: »Došao mi je jedan čovjek i rekao mi je da su se u Stranku za nezavisnost Ujedinjenog Kraljevstva infiltrirale britanske obavještajne službe, te mi je dao imena dvojice ljudi.« Lord tvrdi da se radilo o osobama koje su nekada radile za Foreign Office, no za koje se on na razne načine uvjerio da su zapravo obavještajni agenti, u što je, kako kaže, »apsolutno i potpuno siguran«.

Promatrači tvrde da Tebbitove tvrdnje ilustriraju koliko se Konzervativna stranka boji da će joj kandidati UKIP-a preoteti birače. Konzervativci imaju razloga da brinu : premda malena, stranka UKIP osvojila je 1999. sedam posto glasova na izborima za Europski parlament. UKIP najviše ugrožava konzervativce u takozvanim marginalnim jedinicama - tj. tamo gdje su oni na prošlim izborima pobijedili s minimalnim brojem glasova.

Infiltraciju druge vrste pretrpjele su pak sve vodeće britanske političke stranke u čije je predizborne stožere Četvrti kanal britanske Nezavisne televizije ubacio svoje novinare - kao tobožnje pomagače. Tri infiltratora, koji su u stranačkim stožerima radili po tri mjeseca, prikazat će uskoro svoj tajno vođeni video dnevnik iz kojeg će se vidjeti kako sve glavne stranke pokušavaju manipulirati medijima.

Televizijska novinarka ubačena u stožer laburista otkrila je, primjerice, da se stranačko vodstvo više brine kako će utjecati na medije, negoli kako će se boriti protiv političkih protivnika. U lošem svjetlu ispali su i pojedini britanski unutarnjopolitički novinari za koje se pokazalo da, bez dodatne provjere činjenica, rutinski u svojim člancima objavljuju sadržaj brifinga i materijala dobivenih od laburističkih stratega. Više će pokazati dokumentarna emisija koju će Četvrti kanal emitirati idućeg tjedna.

David Walter, šef ureda za tisak Liberalnih demokrata - koji su također bili infiltrirani - rekao je, bijesan zbog prijevare: »Mi smo otvorena stranka i rado bismo surađivali s Četvrtim kanalom, ako su htjeli o nama načiniti reportažu iznutra. Umjesto toga oni su nam lagali i poslužili se varkom«. Novinarska podvala naljutila je i Konzervativnu stranku koja se kani žaliti nadležnim novinarskim tijelima te u tu svrhu provjerava je li Četvrti kanal prekršio određene norme kada se poslužio infiltratorima.

Jasna Zanić Nardini