Vjesnik: 25. 05. 2001.

Ukida se Financijska policija

Njezin posao preuzet će Porezna uprava, Carina i odjeli za gospodarski kriminal MUP-a / Vlada će prvo razgovarati sa sindikatima, a onda odrediti osnovicu plaće državnih službenika / Strategija razvoja Hrvatske u 21. stoljeću pred Vladom u lipnju

ZAGREB, 24. svibnja - Vlada neće donijeti odluku o visini osnovice na temelju koje se obračunavaju plaće državnih službenika prije nego što o tome, nakon Dana državnosti, razgovara sa sindikatima. Najavila je u četvrtak uoči sjednice Vlade glasnogovornica Aleksandra Kolarić, naglasivši da je socijalni dijalog u interesu ove Vlade.

U lipnju će, rekla je glasnogovornica, Vlada predstaviti i strategiju razvoja Hrvatske u 21. stoljeću kako bi do jeseni, nakon opširne javne rasprave, prijedlog mogao dobiti i službeni pečat. U sljedeća dva tjedna o tom će se prijedlogu očitovati ministarstva. Na zatvorenoj sjednici Vlade u utorak, prijedlog strategije izazvao je burnu raspravu u kojoj se i premijer Ivica Račan usprotivio tumačenju tog dokumenta kao nepromjenjivog propisa, ustvrdivši da »strategija nije Ustav nego sustav«.

Na neuobičajeno kratkoj sjednici Vlada je u četvrtak po hitnom postupku predložila Saboru da prihvati novi zakon o trgovini i zakon kojim se ukida Financijska policija.

Zakonom o trgovini želi se uspostaviti kontrola nad otvaranjem supermarketa koji će se odsad moći graditi samo ako su njihove lokacije u skladu s prostornim planovima, ako imaju riješenu prometnu infrastrukturu i zadovoljavaju propise o zaštiti okoliša.

Ukidanje Financijske policije premijer je obrazložio željom za efikasnijom kontrolom financijskih tokova, ali i gospodarskog kriminala što Financijskoj policiji, po ocjeni Vlade, dosad nije uspijevalo. Odsad će to biti posao reorganizirane i modernizirane Porezne uprave, Carine i pojačanih odjela za gospodarski kriminal Ministarstva unutarnjih poslova. Tim su se službama i dosad preklapale ovlasti s Financijskom policijom, objasnio je ministar financija Mato Crkvenac. Očekuje se da će najveći dio od oko 700 službenika Financijske policije biti preraspoređen u porezne, carinske i policijske službe.

Vlada podupire Sporazum o podršci projektu integracije naftovoda Družba i Adria koji će omogućiti kopnenu dopremu nafte iz Ruske Federacije u luku Omišalj. Sporazum, uz Hrvatsku, potpisuju i Rusija, Ukrajina, Slovačka i Mađarska. U prvoj fazi provedbe projekta naftovodom će teći pet milijuna tona nafte na godinu, a kad bude završen, kroz njega bi godišnje išlo 30 milijuna tona. Ministar gospodarstva Goranko Fižulić naglasio je da će projekt omogućiti da u Hrvatsku i susjedne zemlje mnogo jeftinije nego inače brodovima stigne ruska nafta. Hrvatska je već odlučila da će u projekt do 2002. godine uložiti 20 milijuna dolara, koliko stoji omogućavanje dvosmjernog protoka nafte od Omišlja do Siska. Na zahtjev premijera Račana, ministarstva za zaštitu okoliša te pomorstva, prometa i veza zadužena su da provjere što sve još Hrvatska treba učiniti kako očekivani povećani broj tankera i prekrcaja nafte u Jadranu ne bi ugrozio okoliš.

Hrvatskom fondu za privatizaciju odobrena je prodaja dionica 13 tvrtki iz portfelja Hrvatskoga zavoda za mirovinsko osiguranje.

U povodu Dana državnosti, Vlada će u ponedjeljak održati prigodnu sjednicu.

SANJA KAPETANIĆ