Večernji list: 28. 05. 2001.

ZAGREBAČKU BANKU ŽELI PREUZETI NAJAGRESIVNIJI TALIJANSKI BANKAR, ALESSANDRO PROFUMO

Hrvatska poprište sukoba zaraćenih talijanskih bankara

U Italiji je Profumo pažnju privukao i neuspješnim pokušajem preuzimanja Bance Commerciale, koja je nama poznata kao vlasnica Privredne banke

Franjo Luković i Alessandro Profumo, čelnici Zagrebačke banke i UniCredita, nedavno su posjetili guvernera Hrvatske narodne banke Željka Rohatinskog i uvjeravali ga da bi bilo dobro da UniCredito preuzme Zagrebačku banku. Mnoge je iznenadila takva upornost s obzirom na to da je Rohatinski nekoliko puta izjavio da nije sklon odobriti preuzimanje. No sve postaje jasnije kad se prouče podaci iz Profumove biografije. Njega pojedini analitičari ocjenjuju kao najagresivnijeg talijanskog bankara koji želi promijeniti europsku financijsku scenu.

Dijeli računala i otkaze

Profumo ne odustaje lako, pa ni od Zagrebačke banke, iako je iz HNB-a dobio nedvosmisleno negativne migove. Profumo je sa samo četrdeset godina, 1997., sjeo u stolac prvog čovjeka UniCredita, a analitičari ocjenjuju da je UniCredito postao jednom od najbolje vođenih i najuspješnijih talijanskih banaka. Primjerice, UniCredito je jedna od prvih europskih kompanija koja je odlučila podijeliti osobna računala svim svojim zaposlenicima. A imaju ih šezdesetak tisuća.

Profumo je bankarsku karijeru počeo je kao devetnaestogodišnji službenik. Kaže da nije bio baš uspješan tijekom školovanja, ali je ipak završio studij na jednom od najuglednijih talijanskih sveučilišta. Spreman je na odlučne poteze: poznat je po zadavanju jasnih profitnih ciljeva, lakom donošenju odluka o smjeni većeg dijela uprave, uvođenju u posao mladih menadžera i dramatičnim rezanjima broja zaposlenih.

Njegovi bivši kolege i analitičari financijske scene tvrde kako je Profumov strastveni cilj pretvoriti UniCredito u jednog od velikih europskih igrača. Prvo je smatrao da mu za veliku europsku ulogu treba spajanje s još jednom iznimno velikom europskom bankom ili jedno veliko preuzimanje. To nije uspijevao, pa se čini da je odlučio promijeniti strategiju. Umjesto jednog partnera za sve aktivnosti, sada ide na traženje što više partnera. U to se idealno uklapa Zagrebačka banka koja se sve više nameće kao vodeća banka u cijeloj regiji.

Zbog neobičnih poteza - u izolaciji

Stručnjaci procjenjuju kako se izolirao od ostatka konzervativnog i smirenog visokog talijanskog bankarskog miljea kad je ušao u sukob s 91-godišnjim Enricom Cucciaom, čovjekom koji je vodio Mediobancu i imao značajne dioničarsko-prijateljske aranžmane. Profumo je pokušao preuzeti veliku Bancu Commerciale Italiana, koja je bila i dioničar Mediobance. A BCI je ona ista banka koja je vlasnica glavne konkurentice Zagrebačke banke - Privredne banke Zagreb. Profumo u tome nije uspio. Čini se da je Cuccia, koji je preklani preminuo, iskoristio svoje veze da nagovori veliku Bancu Intesa da ona kupi udio BCI-ja u Mediobanci. Kasnije je i BCI postala dijelom Bance Intesa. Profumo je, tvrde stručnjaci, nakon toga ostao izoliran u zajednici moćnih talijanskih bankara jer je činio ono što je neuobičajeno u njihovu miljeu.

Činjenica da je BCI vlasnica PBZ-a, da je UniCredito već preuzeo Splitsku banku i da se ozbiljno nabrusio na Zagrebačku, pokazuje kako je i Hrvatska postala poljem na kojem se ozbiljno sukobljuju interesi najsnažnijih talijanskih financijskih igrača. HNB-u preostaje donijeti odluku o tome hoće li prihvatiti ili ne ponudu UniCredita.

G. Drljača