Vjesnik: 28. 05. 2001.

Del Ponte će sama organizirati lov na Karadžića i Mladića?

Haaška tužiteljica zatražila je od UN-a da poveća proračun Haaškom sudu, koji trenutačno iznosi 100 milijuna dolara

LONDON, 27. svibnja (Od Vjesnikove dopisnice) - Haaška tužiteljica Carla del Ponte zatražila je od UN-a da poveća proračun Haaškom sudu, koji trenutačno iznosi 100 milijuna dolara, kako bi sama organizirala ekipu agenata koji bi pomagali u hvatanju Radovana Karadžića i Ratka Mladića, javio je u nedjelju Sunday Times. Nakon nekih njezinih ranijih izjava o nedjelotvornosti SFOR-a u hvatanju ratnih zločinaca, ta vijest nova je potvrda da haaška tužiteljica nije zadovoljna slabim uspjehom međunarodnih snaga na tom području.

Jacques Klein, visoki dužnosnik UN-a u BiH, priznao je u izjavi za Sunday Times da je Karadžićev boravak na slobodi »jasna prepreka« pomirenju u BiH. Upozorio je, međutim, kako bi, čak i da Carla del Ponte uspije dobiti specijalnu postrojbu, za hvatanje Karadžića i Mladića trebalo dugo vremena. »Potrebni su mjeseci treninga. Cilj je uhititi, zatvoriti i držati u zatvoru do suđenja, a ne eliminirati«, smatra Klein.

Neimenovani francuski časnik SFOR-a rekao je pak britanskom listu da su sve zemlje tijekom pet godina prikupile obavještajne podatke koji se ne mogu »samo tako predati novoj ekipi«.

Pozivajući se na »vojnoobavještajne časnike u SFOR-u«, Sunday Times tvrdi da bi nezavisna akcija hvatanja ratnih zločinaca ugrozila i pokušaje CIA-e da uđe u trag Karadžiću. CIA pokušava potkupiti njegove bivše tjelohranitelje da ga izdaju, a Washington nudi nagradu od pet milijuna dolara za informaciju koja bi dovela do njegova uhićenja.

Neki promatrači smatraju da bi srpske vlasti prije bile spremne žrtvovati Karadžića, nego Mladića. Potonji je, prema izjavi jednoga zapadnog diplomata, za Srbe »nacionalni junak te vjerojatno živi u zaštićenom nuklearnom bunkeru«. No mnoga izvješća u zadnje vrijeme govorila su o tome da se Mladić često slobodno šeće Beogradom.

Florence Hartmann, glasnogovornica Carle del Ponte, izjavila je kako haašku tužiteljicu ništa ne sprečava da angažira »ekipu samo za otkrivanje« ratnih zločinaca. Ta ekipa, rekla je, ne bi pokušala izvršiti uhićenje. Glasnogovornica je navela primjere u kojima su slične policijske ekipe pomogle Tribunalu da uđe u trag osobama odgovornim za genocid u Ruandi. Te su osobe zatim uhapšene u Francuskoj, Britaniji, Belgiji i Danskoj.

Jasna Zanić Nardini