Vjesnik: 28. 05. 2001.

Izbori i kazna

SANJA KAPETANIĆ

Nažalost, vrlo malo hrvatskih birača zna što će, zapravo, raditi ljudi za koje su glasovali prije osam dana. Veliki dio krivice za to snose stranke koje su lokalne izbore iskoristile ponajviše kao test popularnosti stranaka na državnoj razini. Uz časne iznimke, kampanje su se uglavnom vrtjele oko stvari u kojima lokalni dužnosnici nemaju ama baš nikakve ingerencije. Jedna je stranka obećavala, na primjer, da će spriječiti, ni manje ni više nego - stečaj Hrvatske.

Koliko je lokalnih političara obećalo ono što po ovlastima mogu i učiniti, teško je točno reći. No, nismo se naslušali obećanja o novim sportskim dvoranama koje će se graditi tu i tu, novcem iz toga i toga izvora. Škole, bolnice, domovi zdravlja, lokalne ceste i slični projekti kandidatima se uglavnom nisu činili dostojnima pažnje i obećanja.

Bitka za pozicije u postizbornim koalicijama nastavlja se u sličnom tonu. Jednim od važnih testova unutarkoalicijske snage u gotovo svim pregovorima smatra se mjesto prvoga lokalnog dužnosnika zaduženog za gospodarstvo, iako je odlučujući gospodarski instrumentarij u rukama Vlade i Sabora, a mnoga temeljna pravila igre upisana su i u međunarodnim ugovorima i sporazumima (s MMF-om, WTO-om, EU-om...).

Zašto se onda i lokalni političari i njihove stranačke središnjice ponašaju kao da o tome pojma nemaju? Kao da ne znaju da će voditi prve lokalne vlasti u Hrvatskoj, kojima je prepušteno da brinu o vrlo konkretnim problemima građana! Zašto u javnosti mrtvo-hladno ignoriraju pitanja poput poreza koje će u lokalnim sredinama, po svim predviđanjima, morati podizati, ako žele o školama, socijali, bolnicama i drugim životnim problemima brinuti bolje nego što se do sada brinulo o njima?

Dio njih, očito, vjeruje da građane mogu potezati za nos koliko ih volja. Dio se namjerava izvući pričom da su imali sjajne planove ali ih je opozicijski položaj onemogućio u ostvarivanju. Dio, pak, računa da će se izvući prebacivanjem odgovornosti na državnu razinu, što je još do jučer bilo doista moguće. Ali - više nije, pogotovo strankama koje participiraju i u državnoj vlasti.

Ako se predizbornim smicalicama i uspjelo zamagliti pogled birača na stvarnu težinu lokalnih izbora, vrlo će brzo doći vrijeme podizanja magle. I biračke kazne.