Novi list: 29. i 30. 05. 2001.

Račan gradi svoj Oltar domovine

Jelena Lovrić

U svečanoj atmosferi i uz izravan prijenos na nacionalnoj televiziji, kao da je riječ o povijesnim odlukama, Račanova je Vlada, svi kao jedan, digla ruku za izgradnju Spomenika domovini. Spomenik će biti u Zagrebu i to je sve što se o tome zasad zna. Ni kako bi trebao izgledati, ni koliko će sve to koštati - javnosti nije saopćeno. Riječ je o odluci koja u prvom redu želi imati snagu simbola, pa su, valjda, spomenuti profani detalji za nju nevažni.

Dakla, Račan se ipak odlučio za podizanje svoga Oltara domovine. Prvotna morbidna ideja da se gradi spomenik Domovinskom ratu malo je modificirana, ali su motivi ostali isti. Aktualna vlada na taj način želi manifestirati svoju privrženost “nacionalnim vrijednostima", dati dokaze svoga hrvatstva, domoljublja, nacionalne ispravnosti... Pogotovo sada: lokalni su izbori pokazali da je značajan dio hrvatske javnosti sklon desničarskoj interpretaciji bliske prošlosti, pa je Račan odlučio da im pokaže kako on može biti veći Hrvat i od Budiše i od Čondića. Sagradit će Spomenik domovini, možda još veći od Tuđmanova.

Argumentacija mu je vrlo slična onoj kojom je Tuđman objašnjavao svoje podizanje Oltara domovine. Aktualni premijer zbori o nacionalnom zajedništvu, tvrdi da se “i danas treba inspirirati čvrstim zajednišivom iz Domovinskog rata”, spomenik vidi u funkciji aktualne potrebe da se “zaustavi raskol u nacionalnom biću”...

Sudbina Tuđmanova i Račanova spomenika također bi se mogla podudariti. Oltar domovine hrvatska je javnost uglavnom doživljavala kao nametnut kao dokaz kapricioznosti jednog samovoljnog vladara. Ideja o Spomeniku domovini svakako ne korespondira s onim što trenutno zaokuplja naciju. Kao što na Medvedgradu poslagano kamenje nije moglo sakriti ruiniranje vlasti na Pantovčaku, ni nove spomen-gradnje ne mogu na zaje dništvo okupiti sve dublje politički i socijalno podijeljenu naciju. Račanov će spomenik, baš kao i Tuđmanov, biti mrtvorođenče. Odlukom o gradnji Spomenika domovini aktualna vlast ništa neće dobiti, ali bi mogla mnogo izgubiti. Prvi komentari smatraju je sramotnom. U Hrvatskoj je skoro 400 tisuća nezaposlenih, pučke su kuhinje jedini izlaz za sve brojniju populaciju, srezane su porodiljne naknade, iz Vlade upravo najavljuju da će se drastično rezati i radnička prava, a u Banskim se dvorima donosi odluka o izgradnji spomenika. Ako Hrvatska zaista ne može bez monumenata, onda se u funkciji mogao ostaviti Oltar domovine. Njegovo gašenje javnost je lani doživjela kao znak da se nova vlast neće ponašati faraonski, sada ispada da će se spomenici umnažati, svaka će vladajuća garnitura ukidati prijašnje i graditi svoje.

Odlukom o izgradnji Spomenika domovini Račan kao da oponaša Tuđmana i u stavu da su narodu nacionalni simboli važniji od kruha. Pokojnik je svojedobno onima koji su u ratu sve izgubili znao reći: Izgubili ste dom, ali ste dobili domovinu! Aktualni premijer, kao faktički najmoćniji čovjek u državi, sada poručuje: Nije važno što ste izgubili posao, što nemate za kruh, što ste ostali bez nade, nije važno što vas očaj savladava, važno je graditi spomenik!