Vjesnik: 31. 05. 2001.

Šestorka zasad izbjegla raspad

Smirena je kriza koalicije na državnoj razini, a bitno je smanjena i mogućnosti izvanrednih izbora, iako je predsjednik Vlade i SDP-a Ivica Račan još u ponedjeljak bio spreman i na taj korak / Dogovoreno je da šestorka obavezno koalira i na lokalnoj razini / Bude li u praksi, kao toliko puta dosad, drastično različitih tumačenja istih zaključaka, izgledi za raspad šestorke opet će se drastično povećati

ZAGREB, 30. svibnja - Više od pet sati pregovarali su, u utorak, čelnici šestorke u Banskim dvorima o koaliranju u formiranju županijskih, gradskih i općinskim vlasti. Prema Vjesnikovim izvorima u vrhu SDP-a, kriza koalicije na državnoj razini smirena je i bitno je smanjena mogućnosti izvanrednih izbora, iako je predsjednik Vlade i SDP-a Ivica Račan još u ponedjeljak bio (nevoljko, ali ipak) spreman i na taj korak.

Kako bi ih izbjegao, tvrde naši izvori, Račan je pristao na neke ustupke Budišinim liberalima, ali dalje od popuštanja od utorka nema namjeru ići. Za takvo što, naime, nema ni podršku u svojoj stranci u kojoj je uz njega, od viđenijih esdepeovaca, još sam Zdravko Tomac sklon većim »žrtvama« kako bi se održala stabilnost koalicijske Vlade i izbjegli izvanredni izbori za Sabor.

Pregovori su utorak, a nastavit će se u petak, trajali dulje no što je predviđeno pa je Račan svoju izjavu počeo riječima: »Kako vidite, mi smo izdržljivi, ne samo po vremenu trajanja sjednice, nego, nadam, se i po kvaliteti koalicije«, ogradivši se potom, tipično za njega, tvrdnjom da tu kvalitetu ipak još treba potvrditi vrijeme.

Moguća suradnja sa DC-om i nezavisnim listama

Na rezultat tog »testa« neće trebati još dugo čekati jer, prema prvom zaključku sastanka kojeg je Račan spomenuo, dogovoreno je da šestorka obavezno koalira i na lokalnoj razini (npr. i u Istri, gdje IDS kao apsolutni pobjednik sam može formirati vlast), a moguća je i suradnja sa DC-om i nezavisnim listama. Nova skupština Istarske županije, najavio je također Račan, raspravit će već na prvoj sjednici i spornih 13 članaka istarskog Statuta.

Drugi čvrsti zaključak je, po Račanu, pravilo da prvog čovjeka izvršne vlasti (župana, gradonačelnika ili načelnika) daje koalicijska stranka koja ima najviše vijećnika, a najveći problemi oko koaliranja (na razini županija i gradova sjedišta županija) rješavat će se pod patronatom zagrebačkih stranačkih središnjica. Pregovori za općinska i manja gradska vijeća predani su u ruke lokalnih stranačkih čelnika, iako se očekuje da će i tu u nekim slučajevima, na primjer u Opatiji, »čvorove« morati presijecati stranačke središnjice.

Najviše zanimanja ipak izaziva Račanova najava pokušaja uspostavljanja »velikih koalicija« u Karlovačkoj, Ličko-senjskoj, Sisačko-moslavačkoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji, u kojima se otvara mogućnost pregovora sa svim »strankama koje su prešle izborni prag« no o tome će se detaljnije razgovarati u petak. Račan je izbjegao odgovor na izravno pitanje znači li to i pregovore sa HDZ-om.

Sa HDZ-om samo u iznimnim slučajevima

No, kako Vjesnik saznaje, temeljni je stav stranke, potvrđen i u ponedjeljak na višesatnim razgovorima s lokalnim čelnicima i potom na Predsjedništvu stranke, da se sa HDZ-om ne koalira osim u iznimnim slučajevima i to u manjim sredinama, samo ako se radi o hadezeovcima neupitne reputacije.

Iako u četiri županije, u kojima su moguće »velike koalicije«, ulogu jezičca na koalicijskoj vagi mogu odigrati i srpske stranke, pogotovo SDSS u Vukovarsko-srijemskoj, činjenica da ih Račan u utorak nije ni spomenuo potvrda je tvrdnji Vjesnikovih izvora da će se i s njima u koalicijske pregovore ulaziti vrlo oprezno.

Na pitanja vezana za koalicijske odnose u Splitu, koje su iznimno zaoštrili splitski socijal-liberali i njihov predsjednik Dražen Budiša, Račan nije želio detaljnije odgovarati dok se ne vide rezultati razgovora splitskih SDP-ovaca i HSLS-ovaca. No, naglasio je da je vodstvo HSLS-a preporučilo svojoj organizaciji u Splitu da ne koalira sa HDZ-om, ali ga nije obvezalo ni na koaliranje sa SDP-om i drugim strankama, što po Račanu znači da je sporazum u Splitu ipak moguć.

U petak će šestorka raspravljati o načinu na koji se na terenu, u praksi, ostvarivalo u utorak dogovorene principe suradnje. Bude li, kao toliko puta do sada, opet drastično različitih tumačenja istih zaključaka, izgledi za raspad šestorke opet će se drastično povećati.

Sanja Kapetanić