Vjesnik: 02. 07. 2001.

Milošević naredio atentat na Blaira

Atentat na britanskog premijera trebao je organizirati Nebojša Pavković za Blairova posjeta Makedoniji u srpnju 1999. / Pavković ipak nije poslušao svog nalogodavca bojeći se, između ostalog, da ga se proglasi ratnim zločincem

LONDON 1. srpnja (Od Vjesnikove dopisnice) - U vrijeme NATO-ove intervencije na Kosovu, Nebojša Pavković, načelnik glavnog stožera Jugoslavenske armije dobio je naredbu da izvede atentat na Tonyja Blaira, prilikom posjeta britanskog premijera Makedoniji. Tu činjenicu Pavković je najprije otkrio Dejanu Lukiću i Peri Simiću, beogradskim novinarima koji pripremaju knjigu o vladavini Slobodana Miloševića. Transkribirani sadržaj razgovora koji su ti novinari obavili s Pavkovićem dobio je pak na uvid londonski Sunday Times, koji je u nedjelju lansirao vijest o planiranom atentatu na Blaira.

Naredba s vrha

Bilješke razgovora s Pavkovićem otkrivaju kako se on bavio mišlju da raketira helikopter »puma« kojim je Blair 3. svibnja 1999. stigao na aerodrom Petrovac u Skopju. Naređenje za atentat stiglo je, kako tvrdi Pavković, »s vrha«. Naredbodavac je, dakle, mogao biti samo Slobodan Milošević, bivši jugoslavenski predsjednik, koji je ovih dana izručen Haagu.

Blair je u Skopje stigao s planom da posjeti izbjeglički logor Brazde, u blizini granice s Kosovom. U logoru se u tom trenutku nalazilo tridesetak tisuća kosovskih Albanaca, koji su pobjegli pred pogromom što su ga provodile srpske snage.

U Blairovoj pratnji bili su njegova supruga Cherie, zatim sir Charles Guthrie, tadašnji zapovjednik britanskih vojnih snaga, te Alastair Campbell, premijerov tajnik za tisak. Sličnu priliku da se osveti NATO-u Pavković je, kako tvrdi, ponovno imao nekoliko dana nakon Blairovog posjeta, kada je u obilazak izbjegličkih logora stigla Hillary Clinton.

Blairovo osiguranje najviše je brinula mogućnost da Srbi, koji su se infiltrirali u Makedoniju, ne pokušaju srušiti premijerov helikopter pomoću rakete lansirane s ramena. No kako sada otkriva Nebojša Pavković, jugoslavenska armija planirala je umjesto toga upotrijebiti višecijevni raketni sustav »orkan« koji je Jugoslavija osamdesetih godina proizvela u suradnji s Irakom. Iako je taj sustav poznat kao vrlo neprecizan u gađanju cilja, Pavković tvrdi da je on bio modificiran i djelotvoran. Jugoslavenske snage koristile su »orkan« i protiv položaja kosovskih boraca unutar Albanije. Premda je u Beogradu donijeta politička odluka da se ukloni Blaira, te premda je Pavković u tu svrhu već dao pojačati i sustav »orkan«, na kraju je odustao od svoje nakane. On tvrdi kako se bojao golemog broja civilnih žrtava, kao i toga da će Jugoslavija izgubiti podršku Makedonije - svoje, kako opisuje Sunday Times, »slavenske saveznice«. Pavkovića je također brinula mogućnost da će biti optužen za ratni zločin.

NATO nije imao pojma

Britanski vojni analitičari ističu da »orkan« ima problematičnu i nepreciznu putanju. Da su rakete s Kosova ispaljene prema Skopju, one bi bile već i pri kraju svog domašaja. Britansko ministarstvo obrane šturo navodi da su tijekom Blairova posjeta Makedoniji poduzete odgovarajuće mjere sigurnosti, bez potankog navođenja o kakvim se mjerama radilo.

Izvori u NATO-u priznali su britanskom tisku kako nisu znali da se planira atentat na Blaira. Jedan od tih izvora izjavio je, međutim, Sunday Timesu da bi svaki pokušaj ubojstva britanskog premijera izazvao najoštriju NATO-ovu reakciju, te dodao: »Demontirali bismo Srbiju ciglu po ciglu. Čini mi se da, što su više razmišljali o tome, to su više dolazili do zaključka: "Dovraga, ne smijemo to napraviti."«

Jasna Zanić Nardini