Vjesnik: 03. 07. 2001.

Isprika Ortynskog prihvaćena, konačna odluka na Saboru i Vladi

Zaključeno da je državni odvjetnik istupio neprimjereno i neuobičajeno te da je bilo opravdano što je predsjednik Sabora Zlatko Tomčić odgodio njegovu prisegu / Vladi dostavljena predstavka odvjetničkog ureda Nobilo - Mlinarić u kojoj se traži da ona razmotri osnivanje istražnog povjerenstva o »slučaju Ortynski«

ZAGREB, 2. srpnja - Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora u ponedjeljak je iza zatvorenih vrata tri i pol sata raspravljao o izjavi glavnog državnog odvjetnika Radovana Ortynskog o korupciji u pravosuđu nakon koje je ponudio ostavku. Luka Trconić, predsjednik Odbora, izvijestio je da je Odbor donio zaključke prema kojima je Ortynski, komentirajući odluku Vrhovnoga suda o puštanju dvojice pritvorenika, istupio neprimjereno i neuobičajeno. U tim uvjetima bilo je opravdano što je predsjednik Sabora Zlatko Tomčić odgodio prisegu Ortynskog, zaključio je Odbor. S tim zaključcima suglasili su se svi članovi Odbora.

Međutim, kako saznajemo, troje članova - Ljerka Mintas-Hodak i Jadranka Kosor iz HDZ-a te Boris Kandare iz HSP-a, glasovalo je protiv zaključka Odbora da je isprika Ortynskog sucima »određeni moralni čin koji može pomoći prevladavanju negativnih posljedica za pravosuđe«, do kojih bi moglo doći zbog izjave glavnog tužitelja o korupciji u pravosuđu. Njih troje suprotstavilo se takvoj formulaciji smatrajući da ona prejudicira daljnje postupanje Vlade u »slučaju Ortynski«.

Naime, postupak za smjenu Ortynskog može pokrenuti isključivo Vlada, a o tome odlučuje Sabor uz mišljenje Odbora za pravosuđe. Odbor stoga nije ni raspravljao o smjeni glavnog državnog odvjetnika, već će to učiniti tek ako Vlada pokrene takav postupak. Inače, Vlada, osim smjene glavnog državnog odvjetnika, može zatražiti i da mu se izreknu blaže mjere, odnosno novčana kazna ili ukor.

Odbor je zaključke dostavio samo predsjedniku Sabora Zlatku Tomčiću. Vladi je, pak, dostavio predstavku odvjetničkog ureda Nobilo - Mlinarić. Trconić je rekao da se u njoj spominje nezakonit utjecaj Ortynskog na pojedine suce, kao i na njegov kontakt s Miroslavom Kutlom s namjerom da ga »privoli na suradnju s Državnim odvjetništvom«. U tom podnesku, rekao je predsjednik Odbora za pravosuđe, odvjetnički ured zatražio je da Vlada razmotri osnivanje istražnog povjerenstva o »slučaju Ortynski«. No, dodao je Trconić, istražno povjerenstvo tu ne bi ništa moglo razriješiti.

Prema njegovim riječima, Ortynski pred Odborom nije iznio nikakve dokaze o korupciji nego se ograničio na objašnjenje svoje sporne izjave koja je autentična. »U jednom širem kontekstu, Ortynski je pokazao da ima određene spoznaje o korupciji u pravosuđu, no i sam je priznao da se svojom izjavom zaletio«, napomenuo je Trconić. Prema njegovim riječima, korupcija je široka tema o kojoj bi Odbor mogao raspravljati, ali ne vezano isključivo uz ovaj slučaj.

Na sjednici su bili, uz Ortynskog, predsjednik Vrhovnog suda Ivica Crnić, predsjednik Sabora Tomčić, te članovi HDZ-a koji su time prekinuli bojkot rada saborskih odbora.

Biljana Bašić