Glas Amerike: 03. 07. 2001.

U Hrvatskoj korupcija na istoj razini kao u Bugarskoj i Češkoj!

Prilog: Ivice Puljića

Privatna skupina za istraživanje - Transparency International - tvrdi da je razina korupcije visoka i u industrijski razvijenim zemljama, kao i zemljama u razvoju.

Korupcijska kriza u svijetu

Diljem svijeta vlada korupcijska kriza, a najveće su žrtve stanovnici najsiromašnijih zemalja - to su podaci do kojih su došli stručnjaci Transparency Internationala, agencije koja je ove podatke objavila u posljednjem pokazatelju o raširenosti korupcije u svijetu. Ta neovisna agencija, koju je osnovao bivši dužnosnik Svjetske banke - Peter Eigen - napravila je listu s podacima o 91-oj zemlji - od najmanje korumpiranih, počevsi od Finske, do najkorumpiranijih, završavajući s Bangladešom. 91. zemlja je rangirana po ocjenama od deset do nula.

Ocjena deset znači da u toj zemlji nema korupcije, dok je nula oznaka za potpuno korumpiranu državu. Iza Finske, koja ima najbolje ocjene, po čestitosti dolaze Danska, Novi Zeland, Island, Singapur i Švedska. Sjedinjene su države rangirane na 16-to mjesto, na istom stupnju korupcije na kojem je i Izrael, ali ipak sa slabijim rezultatima nego, recimo, Hong Kong.

Na dnu ljestvice, osim Bangladesa, nalaze se Nigerija, Uganda, Indonezija, Kenija, Kamerun, Bolivija i Azerbejdžan. 55 zemalja, uglavnom siromašnih, dobilo je ocjenu manju od pet, što sugerira da je korupcija raširena unutar vlada i javnih administracija. Treba kazati da su se rezultati istraživanja dobili nakon 14 ispitavanja tijekom godinu dana, a radilo ih je sedam neovisnih institucija.

Istraživanje je pokazalo da je korupcija osobito raširena u zemljama bivšeg Sovjetskog saveza - Kazahstan, Uzbekistan, Rusija, Ukrajina, već spomenuti Azerbejdzan, kao i Rumunjska - vrlo su nisko rangirani s ocjenama uglavnom manjim od tri. Hrvatska ima ocjenu 3.9 i nalazi se u istoj skupini s Bugarskom i Češkom Republikom. Poređenja radi Kolumbija ima ocjenu 3.8, Slovačka 3.7, Turska 3.6, Italija 5.5, Mađarska 5.3, Slovenija 5.2, Austrija 7.8, Njemačka 7.4, Sjedinjene države 7.6, Ukrajina 2.2, a Rusija 2.3. Ove godine nisu rađena istraživanja za Bosnu i Hercegovinu i Jugoslaviju. Za 2000. godinu Jugoslavija je imala ocjenu 1.3.

Transparency International računa na to da spomenute ocjene ne moraju dati pravo stanje stvari, jer u svijetu ima vise od 200 zemalja, a ovo je istraživanje obuhvatilo 91. državu. Prema podacima ove nevisne agencije za istrebljenje korupcije potreban je dugogodišnji rad i nitko ne može očekivati rezultate nakon godinu ili dvije.