Jutarnji list: 05. 07. 2001.

HRVATSKA - KUVAJT Kuvajtska tvrtka Kuwait Investment Authority želi se uključiti u privatizaciju Jadranskog naftovoda

Hrvatska prodaje dio Janafa Kuvajtu?

Naser al Marria, član Uprave KIA-e, predsjedniku Stjepanu Mesiću predložio je ‘prebijanje’ kreditnog duga kroz dionice Janafa, ali je iskazao i spremnost da u Hrvatsku ulože 200 milijuna dolara

Piše: Nada Kolega-Gril

ZAGREB - Za privatizaciju Jadranskog naftovoda (Janafa) zanimanje je pokazala kuvajtska tvrtka Kuwait Investinent Authority (KIA), koja je na glasu kao jedna, od najvećah svjetskih investitorskih agencija.

Kuvajtski je princ, prema neslužbenim informacijama, proteklih dana vodio intenzivne pregovore s visokim Vladinim dužnosnicima jer je Hrvatska još pri gradnji Jadranskog naftovoda od KIA-e uzela kredit od 125 milijuna američkih dolara koji još nije u cijelosti isplaćen.

Dug Kuvajtu 35 milijuna dolara

Po financgskom izvješću Janafa, prema kuvajtskoj državnoj agenciji ostao je nepodmiren dug od 35 milijuna dolara s kamatama. Krajnji je rok otplate 2009. godina, a dug se redovito isplaćuje preko Pariškog kluba.

Kuvajćani su već prije pregovarali o ulaganju u Janaf. U ljeto prošle godine u službeni posjet predsjedniku Mesiću došao je Naser al Marria, član Uprave KIA-e. Tada je Predsjedniku predložio "prebijanje" kreditnog duga dionicama Janafa, ali iskazao je i spremnost da u Hrvatsku ulože 200 milijuna američkih dolara. Međutim, ako pronađu dodatni interes, rekao je tada Naser al Marria, neće se zaustaviti samo na tom iznosu. Ovih dana u Ministarstvu gospodarstva razmatraju se pristigle ponude za inozemnog konzultanta u procesu privatizacije Janafa, koja bi trebala početi do kraja ove godine.

- Za nas je vrlo zanimljivo prebijanje duga dionicama Janafa jer kad nam netko poput vodeće svjetske investitorske agencije uđe u suvlasništvo, a poglavito ako je riječ o zemlji koja je jedan od vodećih proizvodača, nafte ali i potencijalnih korisnika usluga Janafa, znači da će voditi brigu o poslovanju poduzeća i ostvarivanju profita - rekla je Elza Franović, komercijalna direktorica Janafa, te naglasila da ključnu odluku treba donijeti Vlada kao većinski vlasnik Janafa.

Elza Franović napomenula je da je Janaf jedna od rijetkih hrvatskih tvrtki koja je za pravodobno vraćanje duga, i glavnice i kamata, dobila međunarodno prizanje od Svjetske banke za obnovu i razvoj.

Kontrolni paket državi

Privatizacija Janafa praktično je već učinjena 1991. kada je preoblikovan u dioničarsko društvo u mješanom vlasništvu s pretežito državnim kapitalom.

- Dionice Janafa su podijeljene, a sada je pitanje kada i kako ih plasirati na međunarodne ili lokalne burze i po kojoj cijeni - nominalnoj ili dvaput većoj. Naš je stav da bi u politici prodaje trebalo voditi računa o tome da nitko pojedinačno ne kupi više od osam do deset posto dionica, da nema majoriteta u odluci te da država svakako treba zadržati kontrolni paket s obzirom na geografski i strateški položaj Jadranskog naftovoda - pojasnila je Elza Franović.

Vrijednost Janafa, prema posljednjoj procjeni, iznosi približno milijardu dolara, ali Franović smatra da bi inozemni konzultant trebao napraviti novu reviziju i procjenu vrijednosti jer je prošlih godina bilo dodatnog ulaganja.

Plasiranje dionica u ovom trenutku na međunarodnu burzu bilo bi preuranjeno upravo zbog realizacije dva velika projekta, DružbAdria i SEEL-a, odnosno transporta nafte iz zemalja bivšeg SSSR-a i iz Kaspijskog bazena, što će pridonijeti porastu vrijednosti Janafa.